Nieudana próba ucieczki Rosjan. Wszystko widać na nagraniu

Ukraińcy pokazali nagranie z ataku na rosyjski Pancyr-S1
Ukraińcy pokazali nagranie z ataku na rosyjski Pancyr-S1
Źródło zdjęć: © X, @DefenceU
Mateusz Tomczak

18.08.2024 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiło nagranie, na którym można zobaczyć atak Ukraińców na rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1. To bolesna strata dla najeźdźców. Pancyr-S1, którego możliwości przypominamy, jest sprzętem o wartości kilkudziesięciu mln dolarów, a dodatkowo jego zasoby mocno się w Rosji kurczą.

Nagranie z ataku na Pancyr-S1 zostało opublikowane w serwisie X, na oficjalnym koncie ukraińskiego ministerstwa obrony. Z towarzyszącego mu opisu dowiadujemy się, że zdarzenie miało miejsce gdzieś w obwodzie chersońskim. Cel został wyeliminowany mimo próby ucieczki, jaką podjęła rosyjska załoga.

Atak Ukraińców na rosyjski Pancyr-S1

Warto przypomnieć, że Pancyr-S1 to jeden z nowocześniejszych tego typu sprzętów wykorzystywanych przez Rosjan. Zaczął wchodzić do służby w latach 90. ubiegłego wieku. Jest mocno ceniony przez samych Rosjan, którzy wykorzystują go nie tylko podczas wojny w Ukrainie, ale również na swoich terytoriach. To właśnie systemy Pancyr-S1 są odpowiedzialne m.in. za ochronę Moskwy czy zimowej rezydencji Władimira Putina w Soczi.

To system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. Stosowane są w nim pociski rakietowe 57E6 lub 57E6-E, które umożliwiają eliminowanie celów oddalonych o maksymalnie 20 km i poruszających się na wysokości do 15 km. Uzbrojenie pomocnicze to armaty automatyczne 2A38M kal. 30 mm o szybkostrzelności maksymalnie 2500 strz./min. Ich zasięg to ok. 4 km. Za wykrywanie celów odpowiada z kolei pokładowy sensor IR współpracujący z radarem pozwalającym na śledzenie celów na dystansie do ok. 30 km.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cenny, ale nieidealny sprzęt Rosjan

Wyrzutnie stosowane w ramach Pancyr-S1 są montowane na podwoziu kołowym lub (rzadziej) gąsienicowym, dzięki czemu jest to sprzęt mobilny.

Chociaż jest to jeden z najlepszych tego typu sprzętów Rosjan, nie można nazywać go bronią idealną. Dowiodła tego już wojna w Syrii, podczas której, jak pisał Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski, Pancyr-S1 nie zawsze sprawdzał się zgodnie z oczekiwaniami. Również starcia w Ukrainie pokazują, że Pancyr-S1 bywa zawodny. Nie radzi sobie np. z brytyjskimi pociskami manewrującymi Storm Shadow.

Ukraińcom udało się wyeliminować już wiele egzemplarzy Pancyr-S1. Niedobory systemów obrony powietrznej w szeregach rosyjskiej armii były widoczne chociażby podczas większej fali ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski