Niepokojące analizy. Ukraina traci jedną z niewielu przewag na froncie
Jak podaje The Telegraph, Ukraina zaczyna tracić jedną z niewielu przewag, jakie posiadała nad Rosją. Ukraińskie drony mają coraz mniejszą skuteczność w niszczeniu sprzętu i pozycji wroga. Co jest tego przyczyną?
W przeprowadzonej analizie wskazano, że Rosjanie wyciągnęli wnioski i znacznie poprawili swoje poczynania w ramach wojny elektronicznej. Większa liczba systemów mających za zadanie zagłuszanie i strącanie ukraińskich dronów sprawia, że do przeprowadzenia udanego ataku potrzeba użycia znacznie większej liczby bezzałogowców.
Ukraińskie drony mają coraz mniejszą skuteczność
Z relacji Ukraińców z 92. Brygady Desantowo-Szturmowej wynika, że zmiana sytuacji na niebie na ich niekorzyść jest dobrze widoczna zwłaszcza w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim. Rosjanie znacznie skuteczniej przeciwdziałają ukraińskim dronom, zarówno zwiadowczym, jak i szturmowym.
"Nadal możemy atakować, ale jest to o wiele trudniejsze niż wcześniej" – ocenił cytowany przez The Telegraph doświadczony ukraiński wojskowy, który podczas wojny wykonał już ponad 5 tys. lotów bojowych dronami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drony niezwykle cenną bronią Ukraińców
Wojna w Ukrainie jest często określna "wojną dronów", ponieważ są one wykorzystywane na dużą skalę przez obydwie strony konfliktu. Ukraińcy dobrze opanowali sztukę obsługi nie tylko większych dronów przygotowywanych na potrzeby armii i wysłanych na front jako wsparcie z Zachodu (np. Bayraktar TB2 czy polskie FlyEye), ale również niewielkich dronów FVP (first person view).
To bezzałogowce z wbudowaną kamerą, najczęściej niewielkie komercyjne jednostki odpowiednio modyfikowane na potrzeby armii. Ukraińcy przyczepiają do nich ładunki wybuchowe lub granaty i bomby. W pierwszym przypadku bezzałogowiec pełni rolę broni kamikadze, granaty i bomby są z kolei zrzucane na wrogi sprzęt z góry. Wykorzystywane są np. granaty przeciwpancerne RKG-3.
Drony światłowodowe nową bronią w Ukrainie
W ramach reagowania na bieżące problemy pojawiła się nowa koncepcja. Chodzi o drony sterowane za pomocą światłowodu. Wprawdzie mają one ograniczony zasięg, ale rekompensują to szeregiem innych atutów, w tym odpornością na zagłuszanie. Z tego typu rozwiązania korzystają już jednak również Rosjanie, w związku z czym nie będzie ono "ukraińskim wunderwaffe".
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski