Nie wysypiasz się? Skutki mogą być długotrwałe
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili sprawdzić, czy 7 dni, podczas których wysypiamy się, jest w stanie zrekompensować okresy niedoboru snu. Wyniki ich badań mogą być dla niektórych zaskoczeniem.
23.09.2021 17:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie od dziś wiadomo, że sen ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a jego niedobory mogą mieć poważne, zdrowotne skutki. Zdaniem ekspertów zaburzenia oraz brak snu zwiększają ryzyko wielu przewlekłych chorób i są odpowiedzialne m.in. za pogorszenie się pamięci, oraz koncentracji.
Czy 7 dni wystarczy, aby zniwelować skutki wcześniejszego niewyspania?
Eksperci nie mają pewności, ile czasu potrzeba, aby po okresach niedoboru snu organizm wrócił do prawidłowego działania. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili sprawdzić, czy wystarczy do tego 7 dni, podczas których będziemy się wysypiali. Wyniki ich badania ukazały się na łamach czasopisma "PLOS ONE", o czym donosi serwis PAP Nauka w Polsce.
W badaniu uczestniczyły 23 osoby, spośród których 13 spełniało wszystkie kryteria jakościowe. W rozmowie z PAP dr Jeremi K. Ochab, jeden z głównych autorów publikacji, wyjaśnił: "najpierw przez 4 dni uczestnicy przestrzegali dobrej higieny snu, a później przez 10 dni skracali swój sen o ok. 30 proc. Cykl snu i czuwania był mierzony m.in. za pomocą zakładanych na nadgarstek elektronicznych opasek. Po tym czasie ochotnicy mogli wysypiać się według potrzeb i jeszcze przez tydzień badaliśmy ich stan".
Naukowcy badali uczestników, wykorzystując EEG, czyli nieinwazyjną metodę badania aktywności mózgu. Dodatkowo dawali im do rozwiązania zadania wymagające dużego skupienia, w tym test Stroopa (pokazujący czasu reakcji na zadanie). W ten sposób eksperci monitorowali skutki niewyspania, a także weryfikowali, jak długo się utrzymują.
Wyniki badania dowodzą, że 7 dni nie wystarczy, aby nasz organizm wrócił do normy. Oprócz czasu reakcji, po tygodniu wiele parametrów wciąż pozostawało zaburzonych. Jak podkreśla PAP, "dotyczy to aktywności elektrycznej mózgu, a także częstości i długości okresów odpoczynku i wzmożonego działania, czy radzenia sobie z intelektualnymi zadaniami".
Potrzebne są kolejne badania, które pozwolą ustalić, w jakim czasie znikają zmiany w behawioralnych, motorycznych, neurofizjologicznych reakcjach związane z niedoborem snu.