Naukowcy wykorzystali AI do stworzenia mapy nieba 3D

Naukowcy wykorzystali AI do stworzenia mapy nieba 3D12.10.2020 11:13
Pan-STARRS telescope in Hawai’i
Pan-STARRS telescope in Hawai’i

Zespół astronomów z University of Hawaiʻi z Mānoa’s Institute for Astronomy (IfA) stworzył niezwykle szczegółową trójwymiarową mapę gwiazd, galaktyki i kwazarów.

Grupa astronomów z University of Hawaiʻi z Mānoa’s Institute for Astronomy (IfA) w 2016 roku stworzyła katalog zawierający 3 miliardy ciał niebieskich, w tym gwiazdy, galaktyki i kwazary (aktywne rdzenie supermasywnych czarnych dziur). Wszystko po to, aby m.in. zmapować rozmieszczenie galaktyk we wszystkich trzech wymiarach i lepiej scharakteryzować ciała niebieskie.

Wyniki analiz astronomów ukazały się na łamach "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". W trakcie prac naukowcy wykorzystali teleskop PS1, znajdujący się na szczycie Haleakala na hawajskiej Big Island. Urządzenie jest w stanie skanować 75 proc. nieba i pozwala na niezwykle dokładne obserwacje.

Naukowcy wykorzystali specjalny algorytm, który pozwolił sztucznej inteligencji rozróżniać klasy ciał niebieskich.

- Wykorzystując najnowocześniejszy algorytm optymalizacji, wykorzystaliśmy spektroskopowy zestaw treningowy obejmujący prawie 4 miliony źródeł światła, aby nauczyć sieć neuronową przewidywania typów źródeł i odległości galaktyk, jednocześnie korygując ekstynkcję światła przez pył w Drodze Mlecznej - powiedział Robert Beck, główny autor badania.

Powstała sieć neuronowa działała z zadziwiającą precyzją. Sortowanie obiektów przyniosło zadowalające efekty, wskaźnik sukcesu został ustalony na poziomie 98,1 proc. dla galaktyk, 97,8 proc. dla gwiazd i 96,6 proc. dla kwazarów.

Przedstawiciele University of Hawai’i uważają, że powstała mapa to „największy na świecie trójwymiarowy katalog astronomicznego obrazowania gwiazd, galaktyk i kwazarów”. Dane wykorzystane do jej stworzenia są dostępne dla wszystkich na stronie Mikulski Archive for Space Telescopes.

Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)