Naukowcy wykorzystali AI do stworzenia mapy nieba 3D
Zespół astronomów z University of Hawaiʻi z Mānoa’s Institute for Astronomy (IfA) stworzył niezwykle szczegółową trójwymiarową mapę gwiazd, galaktyki i kwazarów.
Grupa astronomów z University of Hawaiʻi z Mānoa’s Institute for Astronomy (IfA) w 2016 roku stworzyła katalog zawierający 3 miliardy ciał niebieskich, w tym gwiazdy, galaktyki i kwazary (aktywne rdzenie supermasywnych czarnych dziur). Wszystko po to, aby m.in. zmapować rozmieszczenie galaktyk we wszystkich trzech wymiarach i lepiej scharakteryzować ciała niebieskie.
Wyniki analiz astronomów ukazały się na łamach "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". W trakcie prac naukowcy wykorzystali teleskop PS1, znajdujący się na szczycie Haleakala na hawajskiej Big Island. Urządzenie jest w stanie skanować 75 proc. nieba i pozwala na niezwykle dokładne obserwacje.
Naukowcy wykorzystali specjalny algorytm, który pozwolił sztucznej inteligencji rozróżniać klasy ciał niebieskich.
- Wykorzystując najnowocześniejszy algorytm optymalizacji, wykorzystaliśmy spektroskopowy zestaw treningowy obejmujący prawie 4 miliony źródeł światła, aby nauczyć sieć neuronową przewidywania typów źródeł i odległości galaktyk, jednocześnie korygując ekstynkcję światła przez pył w Drodze Mlecznej - powiedział Robert Beck, główny autor badania.
Powstała sieć neuronowa działała z zadziwiającą precyzją. Sortowanie obiektów przyniosło zadowalające efekty, wskaźnik sukcesu został ustalony na poziomie 98,1 proc. dla galaktyk, 97,8 proc. dla gwiazd i 96,6 proc. dla kwazarów.
Przedstawiciele University of Hawai’i uważają, że powstała mapa to „największy na świecie trójwymiarowy katalog astronomicznego obrazowania gwiazd, galaktyk i kwazarów”. Dane wykorzystane do jej stworzenia są dostępne dla wszystkich na stronie Mikulski Archive for Space Telescopes.