NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przechodzi kluczowe testy

NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przechodzi kluczowe testy

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba
Źródło zdjęć: © NASA
07.10.2020 10:05, aktualizacja: 01.03.2022 14:06

NASA jest coraz bliżej wysłania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną, gdzie będzie mógł zastąpić Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Urządzenie właśnie przeszło "testy środowiskowe". 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, nad którym wspólnie pracują NASA i ESA jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć kosmicznych. Ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, a cała inwestycja warta jest 9,8 mld dolarów. Pozwoli on na obserwowanie przestrzeni kosmicznej w podczerwieni, dzięki czemu będzie mógł dostrzec szczegóły, które dziś umykają Teleskopowi Hubble’a. 

NASA ogłosiła 6 października, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł właśnie "testy środowiskowe", czyli serię prób zaprojektowanych w celu symulacji trudnych warunków startu. Pokazują one zdolność urządzenia do przetrwania lotu w kosmos. 

- Pomyślne zakończenie naszych testów środowiskowych w obserwatorium stanowi monumentalny kamień milowy w drodze do startu - powiedział w oświadczeniu Bill Ochs, kierownik projektu Webb z Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. 

Testy odbyły się w południowo-kalifornijskich obiektach firmy lotniczej Northrop Grumman, która buduje Webb dla NASA. Technicy wystawili w pełni zmontowane obserwatorium na ekstremalne warunki akustyczne w specjalnej komorze dźwiękowej, w której hałas przekraczał 140 decybeli.

Następnie teleskop trafił na specjalny stół wstrząsowy, gdzie sprawdzano jego odporność na wibracje o niskiej częstotliwości, podobne do tych, jakie będą towarzyszyć przy starcie rakiety. 

Wszystkie testy przebiegły pomyślnie, więc start planowany na 31 października 2021 roku nie jest zagrożony. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wyruszy z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej na szczycie rakiety Ariane V. Zanim jednak wyruszy na miejsce startu, musi przejść jeszcze kilka testów, w tym pełną ocenę systemów. 

 Jego uruchomienie nastąpi w 2031 roku na wysokości ok, 1,5 mln km od Ziemi. Teleskop posłuży m.in. do poszukiwania oznak życia, wykrywania egozplanet, badania pierwszych gwiazd i najstarszych galaktyk we wszechświecie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)