NASA ostrzega: Asteroida minie dziś Ziemię, ale powróci niebawem

NASA ostrzega: Asteroida minie dziś Ziemię, ale powróci niebawem

NASA ostrzega: Asteroida minie dziś Ziemię, ale powróci niebawem
Źródło zdjęć: © iStock.com
20.11.2019 07:59

Asteroida mierząca ponad 600 metrów średnicy, minie Ziemię dziś wieczorem. Naukowcy ostrzegają jednak, że już niedługo powróci i komentują, czy jest się czego obawiać.

Wieczorem, 20 listopada ogromna asteroida zbliży się do Ziemi na odległość ok. 4 mln kilometrów. W skali kosmosu klasyfikuje to asteroidę 2006 SF6, do grupy NEO, czyli obiektów bliskich Ziemi. Mimo to asteroida będzie w odległości ponad 10-krotnie większej niż Księżyc, tak więc nie ma się czego obawiać.

Asteroida 2006 SF6 została po raz pierwszy zauważona 17 września 2006 roku przez naukowców projektu Catalina Sky Survey, który był prowadzony w obserwatorium w nieopodal Tucson w stanie Arizona, USA. Pierwsze "bliskie" podejście do Ziemi miało miejsce w lutym tego roku. Po raz kolejny asteroida zbliży się do naszej planety w listopadzie 2020 roku.

Paul Chodas, pracujący w CNEOS, które zajmuje się badaniem obiektów z grupy NEO, przyznał, że w przyszłym roku odległość 2006 SF6 do Ziemi nie będzie mniejsza niż dzisiaj. Tak więc raczej nie mamy się czego obawiać. Badacze "obiektów bliskich Ziemi" obserwują kilka tysięcy asteroid, które klasyfikują się do tej grupy Jednak prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią wykazuje obecnie nie więcej niż tysiąc obiektów z tej grupy.

Zobacz też: NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

Badacze ostrzegają jednak, że największe zagrożenie to takie, które nie zostało jeszcze wykryte. NASA wraz z ESA współpracują w celu opracowania planu obrony planetarnej. Jednak Europejska Agencja Kosmiczna przykłada również ogromną wagę do poprawy wykrywalności potencjalnie niebezpiecznych asteroid.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)