Asteroida sprowadzi koniec świata? Naukowcy tłumaczą, jak wygląda ryzyko
Asteroida na pewno uderzy w Ziemię - specjaliści NASA i ESA nie mają wątpliwości. Naukowcy wyjaśniają krótko, jak oceniają, które obiekty mają faktycznie szansę uderzyć w naszą planetę i jak poważne jest to zagrożenie.
18.11.2019 08:51
O zagrożeniu ze strony asteroid można czytać niemal regularnie, ponieważ wiele obiektów mija Ziemię w bliskiej odległości. Jednak, jak podają zgodnie naukowcy NASA i ESA, większość tych obiektów nie stanowi realnego zagrożenia.
Najczęściej w przypadku potencjalnego zagrożenia ze strony asteroid mówi się o "obiektach blisko ziemi" (NEO) lub "potencjalnie niebezpiecznych asteroidach" (PHA). Są to terminy stosowane w astronomii i każdy z nich ma bardzo szczegółowo omówioną definicję. Dla przykładu asteroidy PHA to wszystkie te, które zbliżają się do Ziemi na odległość mniejszą niż 7,5 mln km. To znak dla ESA i NASA, że taki obiekt należy skatalogować i ocenić pod kątem potencjalnego zagrożenia.
Zobacz także
NEO to jeszcze szersza kategoria asteroid, które poruszają się w pobliżu Merkurego, Wenus i Ziemi, ale nie zbliżają się do Marsa. W rzeczywistości większość obiektów NEO i PHA nie stanowi zagrożenia dla planety, ale skatalogowanie ich w tych grupach sprawia, że badacze muszą podjąć krok w ocenie, czy asteroida stanowi zagrożenie dla życia na planecie.
Warto zauważyć, że większość tych obiektów mija Ziemię w odległości większej niż Księżyc, dlatego ryzyko uderzenia jest niemal zerowe. ESA opracowała specjalną listę, na której znajdują się obiekty, których ryzyko zderzenia z Ziemią jest "większe niż zero". Możecie przejrzeć listę tutaj, a tym samym upewnić się, że niewiele asteroid stanowi realne zagrożenie.
Na uwagę zasługuje asteroida 2018VP1, która minie Ziemię w listopadzie przyszłego roku oraz 2009JF1, która zbliży się do naszej planety w maju 2022 roku. Z ponad 19 tys. asteroid w grupie PHA, poniżej tysiąca obiektów ESA klasyfikuje, jako te z ponad zerową szansą zderzenia z Ziemią. Nie oznacza to od razu, że sprowadzą "koniec świata", ale mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń.