Nowa misja ESA: Statek Matka przechwyci każdą kometę
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje nową misję kosmiczną, której celem będzie wystrzelenie statku, będącego w stanie przechwytywać komety nadlatujące zza Słońca. Statek Matka będący głównym narzędziem badawczym zostanie wystrzelony w 2028 roku.
Nowa misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej ma na celu przechwytywanie i badanie komet, które nadlatują zza Słońca. Tego typu obiekty są niemal niemożliwe do obserwacji tak długo aż będą przelatywać niebezpiecznie blisko Ziemi lub będą zbyt daleko, by zaplanować jakiekolwiek działania, mające na celu ich zbadanie. Z tego powodu ESA chce wystrzelić statek, którego celem będzie wychwytywanie komet, by możliwie jak najwcześniej móc pozyskać materiał do badań lub rozpoznać zagrożenie dla planety.
Start projektu przewidziany jest na 2028 rok, a jako pierwszy zostanie wystrzelony w kosmos Statek Matka, który umożliwi lepszą obserwację kosmosu. Z niego zostaną uruchomione dwa mniejsze (przypominające kostki), których celem będzie monitorowanie nadlatujących komet czy asteroid. W momencie wychwycenia takiego ciała niebieskiego, statki mają szybko reagować i zbliżać się do obiektów na najmniejszą możliwą odległość, co pozwoli dokładnie zbadać ich skład.
Zobacz także: Chris Hadefield wyjaśnia, jak robić zdjęcia w kosmosie
Europejska Agencja Kosmiczna ma nadzieję, że dzięki badaniom będzie można szybciej reagować na potencjalne zagrożenie, które pojawi się na orbicie, która pozwalałaby zbliżyć się do Ziemi, jak również lepiej poznać komety. To nie pierwsza misja ESA, która skupia się na badaniu tych ciał niebieskich – pierwsze obserwacje były prowadzone jeszcze w 1999 roku. Jednak do tej pory komety były zauważane zdecydowanie zbyt późno, a to ze względu na to, że są bardzo małymi obiektami w przestrzeni kosmicznej.
Komety, które obserwowali astronomowie często widziane były dopiero w momencie, gdy za bardzo oddaliły się od Ziemi, by można zaplanować jakiekolwiek działania badawcze. Statek Matka z nowego projektu ESA ma rozwiązać ten problem, a odpowiedzi, które naukowcy mają uzyskać, co do składu komet, pozwolą lepiej zrozumieć działanie wszechświata.