NASA i SpaceX. Historyczny lot w kosmos już w środę [27 maja]
26.05.2020 11:18, aktual.: 27.05.2020 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po 9 latach amerykańscy astronauci ponownie wystartują z terenu Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy wyniesie ich prywatna firma - SpaceX.
Dzień 27 maja 2020, o ile tylko pogoda dopisze, przejdzie do historii współczesnych podróży kosmicznych. Stanie się to z dwóch powodów. Po pierwsze, po 9 latach amerykańscy astronauci NASA wylecą w kosmos z lądowiska w ich kraju. Po zawieszeniu w 2011 programu Space Transportation System i lotów wahadłowców Amerykanie latali na orbitę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
Drugi, może nawet ważniejszy powod specjalnego statusu środowego startu jest taki, że po raz pierwszy w historii to prywatna firma - Space X - dokona wyniesienia ludzi na orbitę. Do tej pory Amerykanie korzystali z możliwości Rosjan i ich rakiety oraz kapsuły załogowej Sojuz. W środę 27 maja amerykańscy astronauci polecą kapsułą Crew Dragon, będzie to też pierwszy załogowy lot tego statku kosmicznego.
Zobacz także
Kapsuła Crew Dragon Demo-2 (w skrócie DM-2) będzie pierwszym prywatnym pojazdem, który wyniesie ludzi na niską orbitę okołoziemską. Jej celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Załogę DM-2 będą stanowić weterani misji kosmicznych, doświadczeni m.in. lotami w wahadłowcach - dowódca pojazdu Dogula Hurley i dowódca misji Robert Behnken. Dla obu będzie to już trzecia podróż na orbitę.
Sama kapsuła Dragon firmy SpaceX była już gościem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kilkukrotnie dostarczyła na ISS zaopatrzenie oraz materiały do badań
Dalsze plany Elona Muska
Elon Musk, czyli szef firmy Space X ma śmielsze plany dla załogowego Dragona, niż tylko wożenie astronautów na ISS. Po pierwszych lotach wspólnie z NASA amerykański wizjoner będzie chciał udostępnić zarówno swoje kapsuły, jak i rakiety Falcon 9 do lotów komercyjnych oraz turystycznych. Dzięki możliwości wielokrotnego wykorzystania elementów rakiet i kapsuły, loty te mają być zdecydowanie tańsze niż do tej pory.
Chociaż samo dostarczenie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie jest dziś niczym wyjątkowym, to środowy lot ma ogromne znaczenie. Rozpoczyna on nową erę wykorzystania niskiej orbity okołoziemskiej do celów komercyjnych. Przestrzeń kosmiczna przestaje być domeną tylko agencji rządowych i instytutów badawczych. Relację na żywo ze startu DM-2 będzie można oglądać na stronie NASA, a także na WP Tech.