NASA potwierdza termin pierwszego lotu załogowego z udziałem SpaceX. Koronawirus nie przeszkodzi
Rakieta SpaceX zostanie po raz pierwszy wykorzystana przez NASA w załogowych lotach kosmicznych. Mimo trwającej pandemii COVID-19, NASA nie przewiduje opóźnień w planowanej misji i potwierdziła datę startu.
27 maja NASA wystrzeli amerykańskich astronautów z Ziemi przy użyciu amerykańskiej rakiety - podał Jim Bridenstine, szef NASA na swoim Twitterze. Od lipca 2011 USA korzysta z rosyjskich rakiet Sojuz, by wysyłać astronautów na ISS. Teraz, dzięki współpracy ze SpaceX będzie mogła korzystać z rakiet opracowanych i zbudowanych we własnym kraju.
Amerykańska agencja kosmiczna zamierzała przeprowadzić misję z załogą w maju i trzyma się planu pomimo światowej pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 statku kosmicznego Crew Dragon wyruszą astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley.
Kapsuła Dragon Crew to zmodyfikowana wersja Dragon SpaceX, która jest używana do wysyłania zapasów do ISS od 2012 roku. Start będzie miał miejsce 27 z historycznego lądowiska startowego 39A, tego samego, którego używano dla misji Apollo w Kennedy Space Center na Florydzie.
Dokowanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmie około 24 godzin od startu. Długość pobytu astronautów na pokładzie ISS nie została określona, ale dołączą oni do dwójki Rosjan i jednego Amerykanina, którzy niedawno rozpoczęli swoją misję na ISS.
Zobacz też: NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk
Majowa misja będzie kamieniem milowym dla NASA, dzięki któremu ma nadzieję uniezależnić się w podróżach kosmicznych od Rosji. Wcześniejsze próby stworzenia nowoczesnych rakiet okazały się porażką, więc Agencja Kosmiczna musiała zwrócić się o pomoc do firm zewnętrznych.
Nad odpowiednim sprzętem pracowały równolegle dwie firmy - Boeing oraz założona przez Elona Muska - SpaceX. Po nieudanych próbach statku Starliner Boeinga, NASA zdecydowała się skorzystać z projektu SpaceX, który sprawdził się już w dostawach zaopatrzenia na ISS.