Miny z drukarki 3D i ze śrubek. Ukraińcy zrzucają je na Rosjan
Zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie, ze względu na niedobór uzbrojenia tworzą polowe substytuty. W przypadku tych pierwszych jednym z ważniejszych środków obrony stały się miny przeciwpiechotne. Oto, jak produkują tanie zamienniki przy pomocy drukarek 3D.
Ukraińcy od początku wojny chętnie korzystali z bogatych zapasów min przeciwpancernych, skutecznych przeciwko rosyjskim siłom pancernym oraz zmechanizowanym. Niestety, z czasem Rosjanie zmodyfikowali swoją taktykę do wykorzystania mas piechoty, których ataki są określane mianem "mięsnych szturmów".
Sprawia ona problemy, ponieważ małe grupy szturmowe Rosjan mogą się podkraść pod pozycje Ukraińców w nocy lub korzystając np. z mgły. Podobnie jest w przypadku żołnierzy północnokoreańskich niezważających na poniesione straty.
W takim przypadku idealne byłoby obstawienie fortyfikacji minami przeciwpiechotnymi, ale Ukraina podpisała 24 lutego 1999 r. i ratyfikowała 27 grudnia 2005 r. Traktat Ottawski zakazujący wykorzystania takich min i nakazujący utylizację posiadanych zapasów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miny przeciwpiechotne — kluczowa broń, której utylizacji żałuje dziś Ukraina
Rosja tego nie zrobiła, przez co i tak miny przeciwpiechotne są na terenie Ukrainy. Dopiero niedawno Amerykanie zezwolili na przekazanie Ukrainie części posiadanych min przeciwpiechotnych, ale to zbyt mało w stosunku do potrzeb. Z tego względu Ukraińcy opracowali własne analogi min motylkowych PFM-1 rozrzucanych przez drony określane mianem "piernika" (Gingerbread).
Na poniższym nagraniu widać jak Rosjanin rozbiera taką minę, która składa się z korpusu z drukarki 3D zawierającego około 30 g materiału wybuchowego i prostego detonatora opartego o spłonkę i śrubkę. Śrubka jest przymocowana do cieńszego wieczka, które po nadepnięciu pęka i powoduje opadnięcie śrubki na słonkę inicjującą eksplozję ładunku wybuchowego.
Ukraińcy produkują korpusy min u siebie lub otrzymują je od grup wolontariackich, do których można zaliczyć np. narodowe odłamy grupy Wild Bees prowadzące zbiórki finansujące zakup materiału do produkcji przy pomocy drukarek 3D różnych elementów na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski