Maszyny z Polski w Ukrainie. Rosomaki już w rękach obrońców
W sieci pojawiły się kolejne zdjęcia polskich Rosomaków w Ukrainie – zauważa profil OSINT Technical na platformie X (dawniej: Twitter). Dostarczone przez Warszawę transportery opancerzone trafiły do 44. Brygady Zmechanizowanej.
04.08.2023 | aktual.: 04.08.2023 21:28
Kadrę jednostki, którą zasiliły polskie Rosomaki, stanowią wyszkoleni żołnierze i oficerowie. Brygada została utworzona na przełomie 2022 i 2023 r. z myślą o uzbrojeniu jej w sprzęt kupiony od zachodnich państw lub przekazywany przez nie.
Pierwsze nagranie z Ukrainy, na którym widoczne były maszyny z Polski, trafiło do internetu 30 lipca. Po kilku dniach w serwisie X pojawiły się nowe zdjęcia z frontu. Wynika z nich, że Ukraińcy korzystają już z maszyn na froncie.
KTO Rosomak w Ukrainie
Produkowany przez przedsiębiorstwo Rosomak SA (dawniej Wojskowe Zakłady w Siemianowicach Śląskich) kołowy transporter opancerzony został pokazany po raz pierwszy jako prototyp w 2001 r. Dwa lata później, w 2003 r., rozpoczęto już jego masową produkcję i do 2020 r. śląską fabrykę opuściło ponad 900 maszyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednostkę napędową polskiego Rosomaka stanowi jeden silnik Diesla z turbosprężarką Scania D1 12 56A03PE, który generuje moc na poziomie niemal 500 KM. Silnik jest sprzężony z automatyczną skrzynią biegów produkcji niemieckiej ZF 7HP 902S. Maksymalna prędkość wozu wynosi ok. 100 km/h, a pełen zbiornik paliwa gwarantuje ok. 800 km zasięgu.
Najważniejsze w transporterze Rosomak jest jednak to, jaką ochronę może zapewnić załodze składającej się z trzech osób (i ośmiu żołnierzy desantu). Warstwowy pancerz chroni przed pociskami kal. 14,5 mm z przodu oraz 7,62 mm z boków – zauważa portal Militarny. Główna warstwa stalowych płyt ma grubość 8 mm. Przestrzeń pomiędzy płytami można natomiast wypełnić pianką, która zwiększa wyporność Rosomaka podczas poruszania się po przeszkodach wodnych.
Podstawowym wariantem w polskiej armii jest Rosomak M1 – to właśnie jego widać na zdjęciach opublikowanych na X. Producent wyposażył go w wieżę Hitfist-30P produkowaną przez włoską firmę OTO Melara. Charakteryzuje się ona obecnością działka automatycznego ATK Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm oraz karabinu maszynowego UKM-2000C kal. 7,62 mm.
Ważąca ok. 2,3 tys. kg wieża Hitfist jest wykonana ze stopu aluminium i dodatkowo chroniona zewnętrznymi płytami pancernymi z elementami materiałów kompozytowych. To połączenie, które zwiększa użyteczność bojową maszyny na froncie, bowiem zapewnia większe bezpieczeństwo maszyny.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski