Koszmar Rosjan znowu w akcji. M2 Bradley w brawurowej akcji

Koszmar Rosjan znowu w akcji. M2 Bradley w brawurowej akcji

M2 Bradley w Ukrainie, zdjęcie ilustracyjne
M2 Bradley w Ukrainie, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © X | Anton Sheveliov, Defense of Ukraine
Mateusz Tomczak
23.04.2024 14:26, aktualizacja: 23.04.2024 15:28

W mediach społecznościowych pojawiło się nowe nagranie z okolic Awdijiwki. Widać na nim ukraiński bojowy wóz piechoty M2 Bradley biorący udział w akcji ratunkowej. Przypominamy cechy i możliwości tych jednostek, które są zaliczane do grona najlepszego wyposażenia, jakim dysponuje ukraińska armia.

Na temat M2 Bradley bardzo pochlebnie wielokrotnie wypowiadali się nie tylko ukraińscy żołnierze, ale również analitycy i eksperci wojenni. Nie brakowało zdjęć i nagrań potwierdzających bardzo dużą wytrzymałość tych wozów, które już niejednokrotnie ratowały życie ukraińskim żołnierzom. Ponownie możemy zobaczyć tego typu sytuację.

M2 Bradley nagrany w okolicach Awdijiwki

Na nagraniu z drona widać, jak załoga M2 Bradley wjeżdża na teren kontrolowany przez Rosjan i z powodzeniem zabiera z pola bitwy ukraińskich żołnierzy, którzy bez wsparcia nie mieliby szans na przetrwanie.

M2 Bradley to jeden z najlepiej opancerzonych bojowych wozów piechoty. Cechuje się opancerzeniem ze stali, aluminium i kompozytów. Jest w stanie zapewnić dookulną ochronę przed ostrzałem z ciężkich karabinów maszynowych, a od frontu również przed pociskami z automatycznych armat kal. 30 mm.

Poza tym Ukraińcy często stosują dodatkową ochronę w postaci pakietu BRAT - Bradley Reactive Armor Tiles. To pancerz reaktywny, który chroni przed działaniem pocisków kumulacyjnych stosowanych np. w powszechnych granatnikach RPG-7.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieprzeciętne jak na tę klasę sprzętu są również możliwości ofensywne. M2 Bradley jest wyposażony w armatę automatyczną M242 Bushmaster kal. 25 mm z podwójnym systemem zasilania. Zapewnia szybkostrzelność do 200 strz./min i efektywny zasięg prowadzenia ognia do ok. 2 km. Poza nią załoga M2 Bradley ma do dyspozycji karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz wyrzutnię na pociski przeciwpancerne TOW.

W starciach ze starszym poradzieckim sprzętem M2 Bradley wielokrotnie pokazywał swoją moc. Ukraińskie wojsko wyeliminowało przy pomocy tego wozu nie tylko pojedyncze transportery Rosjan, ale nawet konwoje składające się z kilku transporterów. Szerokim echem odbiło się również zwycięskie starcie z rosyjskim czołgiem T-90M Proryw.

Więcej wozów Bradley dla Ukrainy

W ramach wsparcia ze Stanów Zjednoczonych do końca 2023 r. do Ukrainy trafiło ok. 200 egzemplarzy wozów M2 Bradley. 20 kwietnia 2024 r. w amerykańskim Kongresie dobiegła końca wielomiesięczna blokada nowych pakietów pomocowych dla Ukrainy. Wśród wsparcia, jakie w najbliższym czasie ruszy na front znajdą się m.in. kolejne bojowe wozy piechoty M2 Bradley. Cześć z nich, jak wynika z informacji CNN, znajduje się już w Niemczech i w Polsce, co ma znacząco przyśpieszyć dostawy do Ukrainy.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie