Koronawirus zwalczany szybciej przez pacjentów z bólami głowy. Nowe badania

Koronawirus zwalczany szybciej przez pacjentów z bólami głowy. Nowe badania

Koronawirus a silne bóle głowy. Nowe badania
Koronawirus a silne bóle głowy. Nowe badania
Źródło zdjęć: © Pexels
13.11.2020 11:30, aktualizacja: 02.03.2022 09:08

Koronawirus może zostać zwalczony szybciej przez osoby, u których w trakcie choroby COVID-19 zaobserwowano silne bóle głowy - wynika z badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców.

Silne bóle głowy towarzyszące chorobie wywołanej przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, mają wpływ na infekcję górnych dróg oddechowych - twierdzą hiszpańscy naukowcy. Wyniki badań opublikowali na łamach pisma "Cephalalgia".

Zespół neurologów ze szpitala Valld'Hebron w Barcelonie wykazał, że bóle głowy pojawiają się średnio u trzech na czterech pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę COVID-19. Ich zdaniem, występowanie migren ma związek z uaktywnianiem się mechanizmów obronnych organizmu już w pierwszych dniach po zakażeniu. Dzięki temu, jak twierdzą badacze, choroba mija szybciej, a jej końcowa faza ma łagodny przebieg.

Naukowcy wskazali, że osoby leczące się na COVID-19 w barcelońskim szpitalu chorują zazwyczaj 31 dni, natomiast pacjenci, u których zaobserwowano wcześniej silne bóle głowy, uznawani są za ozdrowieńców już po 24 dniach.

W badaniach udział wzięło około 150 pacjentów. Naukowcy zaobserwowali, że bóle głowy u zainfekowanych występują częściej w przypadku kobiet oraz młodych osób.

Autorzy badań wskazali jednocześnie, że u 37 procent pacjentów z bólami głowy, migreny nie ustąpiły po sześciu tygodniach od momentu, kiedy zostali uznani za ozdrowieńców.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)