Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 5200 przypadków. Na świecie COVID-19 zbiera żniwa

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 5200 przypadków. Na świecie COVID-19 zbiera żniwa09.04.2020 10:42
Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 5200 przypadków. Na świecie COVID-19 zbiera żniwa
Źródło zdjęć: © pokazwirusa.pl

W Polsce odnotowano już ponad 5200 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, jednak coraz większej liczbie osób udaje się również zwalczyć wirusa. Na świecie niestety COVID-19 zdaje się nie zwalniać, a liczba zakażeń dochodzi do 1,5 mln.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje już 5202 chorych w Polsce. Najwięcej przypadków odnotowano w woj. mazowieckim (1214), śląskim (644) i dolnośląskim (539). Wykonuje się coraz więcej testów klinicznych - do 9 kwietnia przebadano już prawie 100 tys. próbek.

Liczba śmiertelnych przypadków COVID-19 w Polsce nie wzrosła - od kilku dni jest to 159 ofiar. Rośnie jednak liczba osób, które zwalczyły wirusa i z dniem dzisiejszym są to już 284 osoby. Mniej osób przebywa również na kwarantannie.

Rosnąca liczba zakażeń może mieć związek z tym, że przebadanych może być coraz więcej próbek. Pod koniec zeszłego tygodnia do zespołów dołączyły kolejne laboratoria, w tym jedno, które zastosowało innowacyjną metodę badania próbek pacjentów, u których podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2.

Zaostrzenie wytycznych dotyczących zachowania bezpieczeństwa będzie wyjątkowo trudne do przestrzegania w okresie świąt wielkanocnych, jednak apelujemy o rozwagę, by przyszłoroczne święta móc spędzić w jak największym gronie.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Koronawirus na świecie

Mapa zakażeń koronawirusem na świecie pokazuje już 1 484 811 przypadków. Najwięcej chorych, bo aż 432 000 odnotowano w USA. Rośnie również liczba zakażeń w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.

330288055422908073
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Ostatnio niemieccy badacze opublikowali obliczenia, z których wynika, ze te liczby mogą być jednak mocno zaniżone. Ich zdaniem wykrywane jest zaledwie 6 proc. wszystkich przypadków zakażeń SARS-CoV-2, co wynika z tego, że wielu pacjentów przechodzi COVID-19 bardzo łagodnie. Brakuje również środków finansowych ,sprzętu oraz ludzi, by przebadać odpowiednią ilość próbek.

Pandemia COVID-19 zdaje się nie spowalniać, chociaż niektóre kraje, jak Korea Południowa, zdają się radzić z nią o wiele lepiej niż inne. Specjaliści są zdania jednak, że ciężko jest cokolwiek przewidzieć, zwłaszcza że podejrzewa się, że w Chinach dochodzi do nowych zakażeń. Wcześniej sądzono, że w tym kraju epidemia zaczęła wygasać.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)