Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 5200 przypadków. Na świecie COVID-19 zbiera żniwa

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń pokazuje ponad 5200 przypadków. Na świecie COVID-19 zbiera żniwa
Źródło zdjęć: © pokazwirusa.pl

09.04.2020 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce odnotowano już ponad 5200 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, jednak coraz większej liczbie osób udaje się również zwalczyć wirusa. Na świecie niestety COVID-19 zdaje się nie zwalniać, a liczba zakażeń dochodzi do 1,5 mln.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje już 5202 chorych w Polsce. Najwięcej przypadków odnotowano w woj. mazowieckim (1214), śląskim (644) i dolnośląskim (539). Wykonuje się coraz więcej testów klinicznych - do 9 kwietnia przebadano już prawie 100 tys. próbek.

Liczba śmiertelnych przypadków COVID-19 w Polsce nie wzrosła - od kilku dni jest to 159 ofiar. Rośnie jednak liczba osób, które zwalczyły wirusa i z dniem dzisiejszym są to już 284 osoby. Mniej osób przebywa również na kwarantannie.

Rosnąca liczba zakażeń może mieć związek z tym, że przebadanych może być coraz więcej próbek. Pod koniec zeszłego tygodnia do zespołów dołączyły kolejne laboratoria, w tym jedno, które zastosowało innowacyjną metodę badania próbek pacjentów, u których podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2.

Zaostrzenie wytycznych dotyczących zachowania bezpieczeństwa będzie wyjątkowo trudne do przestrzegania w okresie świąt wielkanocnych, jednak apelujemy o rozwagę, by przyszłoroczne święta móc spędzić w jak największym gronie.

Koronawirus na świecie

Mapa zakażeń koronawirusem na świecie pokazuje już 1 484 811 przypadków. Najwięcej chorych, bo aż 432 000 odnotowano w USA. Rośnie również liczba zakażeń w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.

Obraz
© Materiały prasowe

Ostatnio niemieccy badacze opublikowali obliczenia, z których wynika, ze te liczby mogą być jednak mocno zaniżone. Ich zdaniem wykrywane jest zaledwie 6 proc. wszystkich przypadków zakażeń SARS-CoV-2, co wynika z tego, że wielu pacjentów przechodzi COVID-19 bardzo łagodnie. Brakuje również środków finansowych ,sprzętu oraz ludzi, by przebadać odpowiednią ilość próbek.

Pandemia COVID-19 zdaje się nie spowalniać, chociaż niektóre kraje, jak Korea Południowa, zdają się radzić z nią o wiele lepiej niż inne. Specjaliści są zdania jednak, że ciężko jest cokolwiek przewidzieć, zwłaszcza że podejrzewa się, że w Chinach dochodzi do nowych zakażeń. Wcześniej sądzono, że w tym kraju epidemia zaczęła wygasać.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)