Koronawirus porady. Oto najważniejsze z nich

Koronawirus porady. Oto najważniejsze z nich

Koronawirus porady. Oto najważniejsze z nich
Źródło zdjęć: © East News | SAJJAD HUSSAIN/AFP/East News
Karolina Modzelewska
08.04.2020 20:26, aktualizacja: 09.04.2020 07:17

W Polsce wciąż przybywa osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego warto na bieżąco śledzić aktualne komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wiele z nich zawiera cenne porady, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19.

Eksperci z całego podejmują intensywne działania, aby pozyskać jak najwięcej informacji na temat koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19. Zdobywana wiedza i doświadczenie pozwalają formułować ogólne zalecenia i porady, których przestrzeganie może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Najważniejsze z nich to:

Koronawirus porady

  • Częste mycie rąk.
  • Zasłanianie się łokciem podczas kasłania i kichania.
  • Nie dotykanie twarzy (oczu, nosa i ust).
  • Zachowywanie bezpiecznej odległości od innych osób – około 2 metrów.
  • W miarę możliwości pozostanie w domu.

Koronawirus i zalecenia WHO

Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy regularnie myć ręce przez co najmniej dwadzieścia sekund, używając do tego mydła z wodą lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu. To pozwala usunąć wirusy, które mogą znajdować się na rękach.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób, szczególnie tych, które kaszlą i kichają. W trakcie tych czynności z ich ust lub nosa wydobywają się małe kropelki płynu. Wydzielina może zwierać koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli znajdujemy się zbyt blisko chorej osoby, istnieje ryzyko, że w trakcie oddychania kropelki przedostaną się do naszego organizmu. Należy też pamiętać, aby samodzielnie również zakrywać nos i usta podczas kasłania i kichania.

Wśród porad wymienia się również unikanie dotykania nosa, ust oraz oczu. Dlaczego? Nasze dłonie dotykają różnych powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy. Zanieczyszczone nimi ręce mogą go transportować. Dotykając nosa, ust lub oczy zwiększamy ryzyko dostania się wirusa do naszego organizmu.

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu w miarę możliwości pozostań w domu i skontaktuj się telefonicznie z lekarzem lub właściwą instytucją. Władze krajowe i lokalne posiadają aktualne informacje na tematy sytuacji w okolicy i doradzą, jakie kroki należy podjąć, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)