"Kompletna głupota". Rosyjskie czołgi zderzyły się podczas natarcia

"Kompletna głupota". Rosyjskie czołgi zderzyły się podczas natarcia

Zderzenie rosyjskich czołgów T-72
Zderzenie rosyjskich czołgów T-72
Źródło zdjęć: © X, @Osinttechnical
Mateusz Tomczak
05.02.2024 10:02, aktualizacja: 05.02.2024 10:30

Do sieci trafiło nagranie z natarcia, jakie 30 stycznia Rosjanie próbowali przeprowadzić w pobliżu Nowomychajliwki. Widać na nim kuriozalną sytuację, której nie są w stanie zrozumieć nawet rosyjscy blogerzy wojenni. Wyjaśniamy, co dokładnie zaszło i jakie maszyny w efekcie stracili najeźdźcy.

Chociaż eksperci są zdania, że przez najbliższe tygodnie będziemy mieli do czynienia z wojną pozycyjną, co jakiś czas pojawiają się próby ataków. W tym przypadku Rosjanie nie tylko zaliczyli porażkę, ale dodatkowo mocno się ośmieszyli. Nagranie pokazuje, że podczas manewrów większej kolumny pojazdów pancernych doszło do zderzenia dwóch czołgów. Zidentyfikowano, że były to T-72, którą są jednymi z liczniejszych tego typu pojazdów wykorzystywanych przez Rosjan.

Zderzenie rosyjskich T-72

Uwagę zwraca fakt, że sytuacja miała miejsce w bezpiecznym miejscu, gdzie Rosjanie nie byli ostrzeliwani przez Ukraińców. Nawet zdaniem rosyjskich blogerów jest to duża wpadka, która obnaża poważne problemy armii Putina.

"Kompletna głupota i niekompetencja" – napisał jeden z rosyjskich blogerów cytowany w artykule "Forbes'a". Zwrócono w nim uwagę, że szkolenia wojskowe w kraju Putina od lat nie stały na najwyższym poziomie, a teraz wyglądają jeszcze gorzej. Rosjanie uzupełniają straty poniesione podczas wojny kolejnymi żołnierzami, którym często brakuje podstawowych umiejętności.

To brak świadomości sytuacyjnej kierowców czołgów widocznych na nagraniu najprawdopodobniej przyczynił się do zderzenia, w efekcie czego jedna z maszyn została unieruchomiona. Finalnie podczas próby ofensywy w pobliżu Nowomychajliwki najeźdźcy stracili niemal całą kolumnę - przynajmniej trzy czołgi, siedem transporterów opancerzonych MT-LB i bojowy wóz piechoty BMP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

T-72 - najważniejsze cechy

Pierwsze warianty T-72 były produkowane od 1973 r. To czołg, który posiada silnik o mocy 780 KM pozwalający na osiąganie prędkości maksymalnej ok. 60 km/h na drogach i ok. 40 km/h w terenie.

Podstawowe uzbrojenie tej poradzieckiej konstrukcji stanowi armata kal. 125 mm 2A46M, w której można wykorzystać trzy typy pocisków: przeciwpancerne, odłamkowo-burzące oraz eksplodujące przy uderzeniu. Poza nią konstruktorzy montowali dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzK lub NSW kal. 12,7 mm. Dodatkowe uzbrojenie T-72 może stanowić wyrzutnia granatów dymnych.

Swojego czasu czołgi T-72 były uznawane za bardzo zawansowane konstrukcje. Okazały się na tyle udane, że przez lata wiele razy je modernizowano wprowadzając kolejne ulepszenia. To od T-72 wywodzą się T-90M, aktualnie najlepsze czołgi Rosjan.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie