"Jastrząb" już na Litwie. Za niedługo trafi do Ukrainy

"Jastrząb" już na Litwie. Za niedługo trafi do Ukrainy

Litewski "Jastrząb" gotowy do transportu do Ukrainy.
Litewski "Jastrząb" gotowy do transportu do Ukrainy.
Źródło zdjęć: © Litewskie Ministerstwo Obrony | Ieva_Budzeikaite
Przemysław Juraszek
04.07.2022 18:38, aktualizacja: 05.07.2022 11:03

Słynny litewski Bayraktar TB2, który początkowo miał zostać sfinansowany dzięki zbiórce zorganizowanej przez litewskiego dziennikarza i youtubera Andriusa Tapinasa już jest na Litwie i niedługo trafi do Ukrainy. Przypominamy, co potrafi ta zmora Rosjan.

Zbiórka została zakończona po zaledwie trzech dniach, ale turecki producent Bayraktarów finalnie przekazał jedną sztukę nieodpłatnie, a zebrane środki zostały ostatecznie przeznaczone na zakup 110 systemów EDM4S SkyWiper. Litewskie Ministerstwo Obrony pochwaliło się dzisiaj na swoim Facebooku pozyskaniem tureckiego drona Bayraktar TB2, który wraz z amunicją wkrótce trafi do Ukrainy.

Bayraktar TB2 - turecki koszmar rosyjskich wojskowych

Szerzące panikę wśród Rosjan próbujących zająć Kijów, a następnie prawdopodobnie odpowiedzialne za znaczną liczbę pożarów w rosyjskich składach amunicji i paliwa tureckie drony Bayraktar TB2 to konstrukcje klasy MALE (medium-altitude long-endurance) mogące pozostawać w powietrzu nawet przez 27 godzin na pułapie do 7,6 km.

Zasięg sterowania dronem to 150 km lub 300 km w zależności od nadajnika w stacji kontrolnej, a dron może bez problemu wrócić na miejsce po stracie sygnału kontrolnego. Z kolei do nawigacji służy zestaw obejmujący GPS oraz mniej dokładną, ale odporną na zakłócenia nawigację inercyjną.

Dron może poruszać się z prędkością nawet 220 km/h, ale standardowa prędkość przelotowa to 130 km/h. Jego udźwig to 150 kg obejmujący głowicę obserwacyjną z kamerą termowizyjną lub radarem typu AESA i uzbrojenie podwieszone na czterech pylonach.

Do wyboru są tutaj bomby kierowane laserowo MAM-C i MAM-L produkowane przez także turecką firmę Rokestan. MAM-L to bomba o masie 22 kg o zasięgu do 15 km występująca w trzech wariantach. Pierwszy to klasyczna głowica odłamkowo-burząca, drugi to śmiercionośna głowica termobaryczna, a trzeci to dedykowana niszczeniu pojazdów opancerzonych i czołgów głowica kumulacyjna. Z kolei MAM-C to lżejsza bomba o masie 6,5 kg o zasięgu do 8 km dedykowana eliminacji piechoty oraz lekkich pojazdów opancerzonych.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie