Japonia już zdecydowała. Woda z elektrowni Fukushima trafi do oceanu
Japonia ogłosiła, że w czwartek ruszy proces wypuszczania oczyszczonej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie do Pacyfiku. Łącznie do oceanu może trafić 1,4 mln litrów wody, która została rozcieńczona i odfiltrowywana ze szkodliwych radionuklidów, czyli izotopów promieniotwórczych. Woda z dotkniętej tsunami elektrowni będzie uwalniana przed ponad 30 lat.
Japonia oświadczyła, że 24 sierpnia rozpocznie proces stopniowego wypuszczania do oceanu 1,4 mln litrów wody pochodzącej z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Obiekt został uszkodzony podczas tsunami i trzęsienia ziemi w 2011 r. Od tego momentu blisko 100 ton wód gruntowych każdego dnia przedostaje się do zniszczonych piwnic reaktora, gdzie miesza się z wysoce radioaktywnymi szczątkami. Wody przybywa, a przestrzeń magazynowa na terenie elektrowni kurczy się, co rodzi wiele problemów.
Japonia zacznie wypuszczać wodę z elektrowni do oceanu
Władze Japonii po przeanalizowaniu dostępnych możliwości uznały, że najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest rozcieńczenie i oczyszczenie wody z elektrowni, a następnie wypuszczenie jej do Pacyfiku. Pomysł nie spodobał się części ekspertów, wzbudził również obawy Chin, a także lokalnych rybaków. Ostatecznie po zatwierdzeniu planu przez organ nadzoru nuklearnego ONZ zdecydowano się na jego realizację.
Reuters donosi, że operator elektrowni - Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. (Tepco) zapowiada, że woda będzie początkowo uwalniana w mniejszych porcjach i po dodatkowych kontrolach. BBC zwraca natomiast uwagę, że Tepco filtruje wodę w celu usunięcia ponad 60 substancji radioaktywnych. Pomimo tego wciąż pozostają w niej budzący sporo obaw tryt i radioaktywne izotopy węgla-14 wodoru i węgla, których nie da się tak łatwo usunąć z wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Japonia już wcześniej przekonywała, że przed wypuszczeniem do Pacyfiku tryt z Fukushimy zostanie rozcieńczony do blisko jednej czterdziestej maksymalnego stężenia określonego w normach krajowych, a ilość trytu uwalnianego z wodą nie powinna przekraczać 22 bilionów bekereli rocznie. W takiej postaci ma być on nieszkodliwy dla ludzi i środowiska. BBC zaznacza, że elektrownie jądrowe na całym świecie regularnie uwalniają ścieki z poziomem trytu przekraczającym poziom uzdatnionej wody z Fukushimy. Naukowcy wciąż jednak zastanawiają się, jaki jest wpływ długotrwałej ekspozycji niskich dawek trytu na środowisko i ludzi.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski