ycipk-bdsyyu

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną - sposoby

Karta graficzna to współcześnie niezbędny element każdego komputera osobistego, nie tylko tego przeznaczonego dla graczy. Jak sprawdzić model i parametry karty graficznej w swoim komputerze? Oto kilka sposobów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdzenie swojej karty graficznej nie jest trudne
Sprawdzenie swojej karty graficznej nie jest trudne (Fotolia, Fot: © LVDESIGN - Fotolia.com)
ycipk-bdsyyu

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna – jak sama nazwa wskazuje – jest jednym z podzespołów komputera, który odpowiada za renderowanie grafiki, czyli zamiany danych liczbowych na formę odpowiednią dla danego środowiska, w tym przypadku danych cyfrowych na np. trójwymiarowe kształty czy kolory wyświetlane na monitorze.

Karta graficzna często nazywana jest procesorem graficznym, a to dlatego, że odpowiada za obliczenia właśnie związane z grafiką, tak jak procesor odpowiada za obliczenia związane z działaniem wszystkich programów w systemie. Dzięki niej możemy bez problemów wyświetlać obraz z komputera w wysokiej rozdzielczości na telewizorze albo grać w gry z piękną grafiką i wieloma szczegółami.

ycipk-bdsyyu

Karta graficzna - rodzaje

Karta graficzna może być osobnym komponentem (karta graficzna dedykowana), mającym własną pamięć, który można włożyć do odpowiedniego slotu na płycie głównej, może być także zintegrowana z procesorem albo tzw. mostkiem północnym. Z reguły zintegrowane karty graficzne nie mają takich możliwości jak karty graficzne będące osobnym komponentem, dlatego często występują w laptopach przeznaczonych jedynie do prac biurowych, a nie do gier, chociaż niektóre zintegrowane karty graficzne bez problemu radzą sobie z prostymi, starszymi grami. Komputer może posiadać zarówno zintegrowaną kartę graficzną, jak i dedykowaną kartę graficzną.

ycipk-bdsyyu

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną?

Żeby sprawdzić swoją kartę graficzną, wystarczy ściągnąć odpowiedni program lub wejść w "Menadżer urządzeń” w systemie Windows, a w systemie Linux wpisać odpowiednią komendę w Terminalu.

  • Jak sprawdzić kartę graficzną w "Menadżerze urządzeń”?

Żeby sprawdzić kartę graficzną w "Menadżerze urządzeń”, trzeba wejść w "Panel sterowania” i wybrać "Menadżer urządzeń”. Wówczas wyświetlą nam się informacje na temat komponentów naszego komputera. Wystarczy kliknąć w pole "Karty graficzne”, a wtedy wyświetli nam się rozwijana lista kart graficznych, jeżeli mamy ich więcej niż jedną. Podwójne kliknięcie w jedną z nich wyświetli nam okno właściwości.

ycipk-bdsyyu
  • Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Linux?

Żeby sprawdzić kartę graficzną w Linuksie, wystarczy wpisać w Terminalu komendę: "lspci | grep -i vga” albo "sudo lshw -c display". Wtedy wyświetlą nam się podstawowe informacje, tzn. producent, model i rodzina, do której należy ta karta graficzna.

  • Jakie programy wyświetlą informacje o naszej karcie graficznej?

Jednym z najpopularniejszych programów do wyświetlania szczegółowych informacji na temat naszej karty graficznej jest GPU-Z, który można bezpłatnie ściągnąć z internetu. Jest to niewielki programik do odczytu wielu parametrów karty graficznej, np. maksymalnej, minimalnej lub średniej temperatury karty graficznej podczas spoczynku lub podczas jej wzmożonej aktywności (np. kiedy gramy w grę).

ycipk-bdsyyu

Innym programem do sprawdzenia parametrów karty graficznej jest HWiNFO32, który wyświetla nie tylko informacje o karcie graficznej, ale także o innych podzespołach komputera, np. dysku twardym czy procesorze. Podobnie działającym programem jest rownież HWMonitor.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-bdsyyu

ycipk-bdsyyu
ycipk-bdsyyu