Trwa ładowanie...

Jak zmniejszyć ping? Wysoki ping - jest na to kilka sposobów

Z pingiem spotyka się każdy z nas, ale zazwyczaj to gracze próbują go zmniejszać. Wysokie opóźnienia w grach online często nie muszą zależeć od naszego sprzętu, czasami to problem połączenia. Radzimy co zrobić, aby obniżyć ping.

Share
Jak zmniejszyć ping? Wysoki ping - jest na to kilka sposobów
Źródło: WP.PL, fot: Jan Domański
dhra88i

Co to jest ping?

Ping (Packet Internet Groper) to polecenie służące do diagnostyki połączeń pomiędzy hostami. Pozwala użytkownikom zmierzenie liczby zgubionych pakietów danych (packet loss) oraz opóźnień w ich przesyłaniu, co określamy lagami. A więc w rzeczywistości staramy się zwalczyć te dwa ostatnie, ale popularnie mówimy na nie po prostu ping.

Jeśli chodzi o ping, zawsze chcemy aby był jak najmniejszy. Ta liczba oznacza czas, w jakim nasz komputer będzie w stanie przesłać dane z serwerem. Przykładowo ping na poziomie 100 MS oznacza, że opóźnienie będzie wynosić 1/10 sekundy, co jest odczuwalne.

Przy aktualnych możliwościach infrastruktury, dobry ping to około 10-30 MS. Powyżej tego poziomu możemy zacząć się zastanawiać, co jest nie tak. A jeśli zwykle miewamy powyżej 80 MS, to z naszym połączeniem internetowym zdecydowanie jest jakiś problem. W takich warunkach nie pogracie w gry online w sprawiedliwych warunkach.

dhra88i

Wysoka prędkość internetu (jak sprawdzić prędkość internetu?)
nie zawsze musi oznaczać, że połączenie będzie działać błyskawicznie. To ping jest kluczowym elementem. Jeden z naszych redaktorów testował internet o prędkości 1000 Mb/s, czy było warto? Niekoniecznie, sprawdźcie sami: Internet 1000 Mb/s. A po co to komu? Testuję gigabitowy w UPC

Jak zmierzyć ping w odpowiedni sposób?

Ping zmierzycie na stronach oferujących tzw. "speedtest". Znajdziecie je wpisując to hasło w wyszukiwarce. Niektóre witryny oferują wybór serwera, z jakim chcemy się połączyć. Jeżeli chcemy testować połączenie z bazą danych jakiejś gry, należy najpierw sprawdzić, w jakim państwie się ona znajduje.

Przykładowo najbliższe serwery Apex Legends znajdziemy w Belgii, a więc musimy wybrać opcję połączenia z serwerem znajdującym się w tym państwie. To mniej więcej pozwoli na określić opóźnienie, czyli ping. Tak jak na poniższym zrzucie ekranu - mój ping wynosi 54 MS, ale niewiele mogę zrobić, bo ogranicza mnie fizyczna odległość z serwerem. Natomiast w przypadku League of Legends, obydwa europejskie serwery znajdują się we Frankfurcie w Niemczech.

Speetest.net
Źródło: Speetest.net

Serwery Fortnite, podobnie do League of Legends znajdują się we Frankfurcie, ale także w Londynie i gdzieś w Irlandii.

Thumbsticks
Źródło: Thumbsticks

Wysoki ping - jak go zmniejszyć?

Co wpływa na ping? To może być cały szereg kwestii, ale zawsze warto zacząć od podstaw. Czasami wystarczy zrestartowanie naszego modemu/routera, szczególnie w przypadku urządzeń pobierających sygnał LTE. Po ponownym rozruchu router być może podłączy się do innego BTS, z którym będzie łapać lepszy zasięg, lub będzie do niego podłączonych mniejsza liczba urządzeń.

dhra88i

Ale to może być także problem natury wewnętrznej. Przykładowo, jeżeli korzystacie z sieci Wi-Fi, wasz router może mieć zbyt wiele przeszkód na drodze, aby dostarczyć sygnał odpowiedniej mocy. A problem może stanowić każda ściana stojąca na drodze między urządzeniem nadającym i odbierającym sygnał.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Arkadiusz Stando

Jeśli nie jesteście w stanie przenieść routera Wi-Fi bliżej swojego urządzenia, należy skorzystać z połączenia przewodowego. Nawet kilkumetrowy kabel Ethernet będzie działać o niebo lepiej, niż bezprzewodowy sygnał rozbijany o kilka ścian. Alternatywnym rozwiązaniem jest także zastosowanie w domu dodatkowych wzmacniaczy sygnału Wi-Fi.

Na wyższy ping może wpływać także pobieranie plików. Jeśli zauważyliście nagły i wysoki wzrost, być może ktoś podłączony do waszej sieci właśnie uruchomił ściąganie. Niewykluczone też, że winny może kryć się na waszym urządzeniu. To np. Windows Update, czy aplikacja typu "sklep z grami", jak Steam, GOG, Origin, czy Epic Games Store. Jeśli nie lubicie takich niespodzianek podczas gry, warto wyłączyć automatyczne aktualizacje.

dhra88i

W przypadku graczy istnieje także WTFast - sztuczna na ping

Twórcy WTFast nazywają swój system parafrazując VPN - GPN, czyli Gamers Private Network. Jak WTFast zmniejsza ping? Korzystając z uczenia maszynowego, system automatycznie wybiera najlepszą ścieżkę ruchu dla połączenia z serwerem gry.

W ten sposób skraca fizyczną trasę sygnału, a w efekcie ping jest mniejszy. Oczywiście to tylko teoria, i niekoniecznie musi dawać zauważalny efekt.

To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jeśli łączycie się z serwerami umieszczonymi w odległym państwie. Czyli głównie mowa tu o innych kontynentach. Korzystają z niego np. Tajlandczycy czy Filipińczycy, chętni do gry na amerykańskich czy Europejskich serwerach.

dhra88i

Podziel się opinią

Share
dhra88i
dhra88i
Więcej tematów