Jak sprawdzić swoje IP - sposoby

Jak sprawdzić swoje IP - sposoby

Jak sprawdzić swoje IP - sposoby
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
12.06.2017 13:05, aktualizacja: 07.02.2020 14:08

Wiele sprzętów działa w sieci - drukarka w biurze, elektryczna waga w supermarkecie, nasz laptop, telefon komórkowy podłączony do Wi-Fi czy inteligentny telewizor w salonie. Aby wszystkie mogły się ze sobą komunikować, muszą posiadać własny identyfikator. Jest nim właśnie adres IP.

Co to jest IP?

IP - to identyfikator sieciowy naszego komputera. Żeby sprzęty mogły wzajemnie się komunikować, potrzebują własnych identyfikatorów, dzięki którym będą w stanie rozpoznać się w sieci nie tylko globalnej, ale także tej w biurze, domu, restauracji. Sprzęty kodują dane w postaci cyfr, a więc adres IP to po prostu nadawana komputerowi, drukarce konfiguracja liczb, np.192.168.0.10, służąca właśnie identyfikacji.

Co ważne adres IP nie identyfikuje konkretnego urządzenia, a jego miejsce w sieci, toteż w zależności od ustawień może się zmieniać, tj. ten sam adres IP może mieć najpierw telefon komórkowy jednej osoby, a zaraz po nim telefon komórkowy innej osoby, gdyż dwa urządzenia nie mogą mieć w tym samym czasie tego samego adresu IP.

Stałe adresy IP często przypisuje się sprzętom, które mają określoną rolę w sieci i działają cały czas, np. drukarka w biurze albo czytnik kodu kresowego w supermarkecie. Adres IP to nie „dowód osobisty” urządzenia, jest raczej jak nazwisko, zwłaszcza u pań: taka sama konfiguracja liter może identyfikować wiele osób, inne osoby mogą mieć jednocześnie dwa różne osobne konfiguracje liter, a niektóre po ślubie mogą tę konfigurację zmienić całkowicie.

Trzeba jednak zauważyć, że adresy IP dzielą się na publiczne i prywatne. Te publiczne identyfikują komputer w internecie, te prywatne nie są widoczne w internecie dla całkiem obcych osób, a jedynie dla innych komputerów i sprzętów w tej samej sieci mniejszej, np. w domu. Jeżeli jesteśmy przyłączeni do sieci globalnej, to tak naprawdę nasz adres prywatny jest tłumaczony przez router, czyli nasze „okno na internet”, na jeden adres IP publiczny, dzięki czemu możemy swobodnie łączyć się z innymi zasobami nawet na drugim końcu świata, wysyłać maile czy przesyłać pliki do chmury i korzystać z różnych portali społecznościowych.

Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że pula adresów IP, zarówno tych prywatnych, jak i publicznych, dla całego świata jest ograniczona, więc gdyby każdy chciał się kontaktować ze światem przez swój adres prywatny (którego zakres został ściśle określony), to powstawałyby konflikty i sieć przestałaby działać, a także bylibyśmy bardziej narażeni na ataki w sieci. Taka sama zasada działa w przypadku adresów IP prywatnych.

Jak sprawdzić swoje IP?

Swoje IP w komputerze możemy sprawdzić na trzy sposoby: przez specjalne strony internetowe, przez tzw. konsolę systemową lub panel ustawień karty sieciowej w systemie.

  • Jak sprawdzić swoje IP przez konsolę (cmd)?

Sprawdzenie swojego IP przez konsolę jest bardzo prostą sprawą: w systemach Windows wystarczy otworzyć panel Start i wpisać w okienko wyszukiwania „cmd”. Wpisujemy w nim polecenie „ipconfig”, wciskamy enter i od razu wyświetli nam się sporo informacji na temat naszej całej sieci i konfiguracji poszczególnych kart sieciowych (jeżeli mamy ich więcej niż jedna). Obok wytłuszczonego napisu „Adres Ipv4” znajdują się cztery liczby oddzielone kropkami. To właśnie jest nasz prywatny adres IP.

Sprawdzanie swojego IP w systemach Linux działa tak samo, ale polecenie jest inne: „ifconfig”. Wystarczy wejść w „Terminal”, wpisać „ifconfig” i wyszukać informację „inet addr" przy kategorii "eth0".

  • Jak sprawdzić swoje IP przez panel ustawień karty sieciowej?

Sprawdzenie swojego IP przez panel ustawień karty sieciowej również jest bardzo proste. Zaznaczmy prawym przyciskiem ikonkę internetu, znajdującą się na pasku Startu po prawej stronie, a potem klikamy „Otwórz Centrum sieci i udostępniania”. Następnie po lewej stronie ujrzymy funkcję „Zmień ustawienia karty sieciowej”, klikamy, a potem wciskamy prawym przyciskiem myszy ikonkę z naszym „Połączeniem lokalnym”. Pojawi nam się wówczas okno funkcji, na samym dole zobaczymy „Właściwości”, do których trzeba wejść. W zakładce „Sieć” w dużym białym oknie znajdziemy „Protokół internetowy w wersji 4...”. Zaznaczamy go i klikamy poniżej w „Właściwości”.

Ta metoda informuje nas wprost o naszym prywatnym adresie IP, ale tylko wtedy, kiedy jest on przypisany na stałe. Jeżeli mamy zmienny adres IP, to wówczas zaznaczone będzie pole „Uzyskaj adres IP automatycznie”. Jeśli nie, to poniżej zobaczymy identyfikator naszego komputera w postaci liczbowej.

  • Jak sprawdzić swoje IP przez strony internetowe?

Sprawdzenie swojego IP przez strony internetowe wygląda tak samo jak wyszukiwanie informacji w oknie przegladarki. Żeby znaleźć stronę informującą nas o tym typie adresu IP wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło "moje IP" lub jakiekolwiek inne związane ze znajdowaniem swojego adresu.

Z racji tego, że prywatny adres IP nie jest widoczny w internecie dla innych użytkowników, przez przeglądarkę możemy sprawdzić jedynie publiczny adres IP, nadawany przez dostawcę naszego internetu i którym posługuje się router, żeby nas połączyć ze światem. Ten adres publiczny również składa się z 4 liczb oddzielonych kropkami, więc jest to ten sam typ adresu, który mamy prywatnie w komputerze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)