Izrael zniszczył swój najlepszy czołg. Miał w tym konkretny cel

Płonący czołg Merkava Mk.4
Płonący czołg Merkava Mk.4
Źródło zdjęć: © Twitter
Mateusz Tomczak

11.10.2023 14:21, aktual.: 11.10.2023 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie prezentujące atak izraelskiej artylerii na własny czołg Merkava Mk. IV. Działanie to nie było efektem błędu, ale zaplanowanej i skutecznie przeprowadzonej misji. W ten sposób starano się nie dopuścić do sytuacji, w której maszyna mogłaby zostać wykorzystana przez przeciwnika.

Atak Hamasu na Izrael był nie tylko zaskakujący, ale też przeprowadzony na tak dużą saklę, że na początku terroryści odnieśli kilka sukcesów. Przełamali niektóre pozycje obronne, a siane przez nich zniszczenia dotknęły nie tylko zabudowań, ale również sprzętu wojskowego izraelskiej armii.

Dlaczego Izrael zniszczył swój czołg Merkava Mk. IV

Pojawiały się już nagrania, które dowodzą, że podczas konfliktu na Bliskim Wschodzi uszkodzono co najmniej dwa egzemplarze czołgów Merkava Mk. IV. Jeden został zniszczony przez Hamas przy pomocy materiałów wybuchowych zrzuconych z drona. Drugim zajęli się Izraelczycy, ale nie chodzi o próbę odbicia maszyny z rąk wroga.

Zmasowane ataki na Strefę Gazy są prowadzone pod kątem konkretnych celów. Jak widać na powyższym filmie zamieszczonym na platformie X (dawny Twitter), znalazł się wśród nich także czołg Merkava Mk. IV.

To kosztowna i bardzo zaawansowana jednostka, określana wręcz chlubą pancernych oddziałów izraelskiej armii. Jej zniszczenie nie było przypadkowe. Miało na celu uniemożliwienie korzystania z czołgu bojownikom Hamasu. To taktyka stosowana bardzo często na polach walki - podobne przypadki mają miejsce także podczas wojny w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czołgi, które ma tylko Izrael

Merkawa to izraelski czołg podstawowy produkowany od 1979 r. Egzemplarz zniszczony niedawno to najbardziej zaawansowana i najnowszą modyfikacja - pierwsze jej sztuki zjechały z taśm produkcyjnych w 2002 r. Niekiedy pojawiają się opinie, iż jest to najbardziej zaawansowany sprzęt tego typu na świecie.

Merkava Mk 4 wyróżnia się konstrukcją, głównie za sprawą silnika (o mocy 1500 KM) umieszczonego z przodu, a także bardzo dobrego, modułowego pancerza i systemu Trophy zapewniającego aktywną ochronę przed nadlatującymi pociskami. W porównaniu do wcześniejszych wersji poprawiono wytrzymałość kadłuba pod względem odporności na wybuchy min.

Merkava Mk 4 posiada jednocześnie wysokie zdolności ofensywne. Ma rozbudowany system kierowania ogniem, oddzielne systemy celowania dla dowódcy oraz strzelca i w pełni zautomatyzowany system ładowania. Poza armatą kal. 120 mm Merkava Mk 4 dysponuje moździerzem kal. 60 mm oraz karabinami maszynowymi.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie