Merkava IV Barak. Najnowocześniejszy czołg świata

Izraelska armia jest nieoficjalnie uważana za najskuteczniejsze i najlepiej wyszkolone wojsko świata. Niebawem dostaną do swojej dyspozycji nową broń. Czołg Merkava IV Barak będzie najbardziej zaawansowanym sprzętem tego typu na świecie.

Merkava IV Barak. Najnowocześniejszy czołg świata
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Atef Safadi
Bolesław Breczko

Państwo Izrael jest w stanie wojny z sąsiadującymi krajami praktycznie od momentu powstania kraju w 1948 roku. Oprócz tego prowadzi stale akcje zbrojne w Strefie Gazy i na Wschodnim Brzegu Jordanu. Kraj o populacji zaledwie 8 mln osób stale stawia opór większym krajom regionu. Spokojnie więc można powiedzieć, że jest to jedna z najskuteczniejszych armii świata.

Izraelski "Rydwan" - jeden z najlepszych czołgów świata

Jednym z filarów siły izraelskiej armii jest czołg Merkava, czyli z hebr. Rydwan. Niebawem pojawi się jego najnowsza wersja - Merkava IV Barak, czyli Błyskawica. Izraelski czołg będzie wspierany przez komputer pokładowy ze sztuczną inteligencją i systemy obserwacyjne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.

Podstawowym narzędziem czołgistów nowej Merkavy ma być opracowany przez firmę Elbit hełm Iron Vision. Są to specjalne gogle, podobne do gogli wirtualnej rzeczywistości, które pozwalają widzieć żołnierzom bezpośrednie otoczenie czołgu. Obraz do komputera przesyłają umieszczone na pancerzu kamery. Komputer następnie "składa" obraz w całość i przesyła do gogli.

Pełny ogląd pola walki dzięki rozszerzonej rzeczywistości

Bezpośrednie otoczenie pojazdu to nie jedyne, co zobaczą w goglach żołnierze w nowych Merkavach. Obraz będzie zawierał też informacje z zewnętrznych źródeł danych: satelitów, dronów obserwacyjnych, innych czołgów, pojazdów czy żołnierzy. Ma to być rozwiązanie problemów z najtrudniejszego pola dla walki czołgów, w którym Merkavy znajdują się bardzo często – miast.

Kolejną nowością w Merkavach IV Barak będą ekrany dotykowe. Ułatwią one obsługę skomplikowanych systemów, a komputer pokładowy wspomagany przez sztuczną inteligencję podpowie za ich pośrednictwem, które cele atakować i jaką amunicją. Unowocześnione zostanie też działo i system kierowania ogniem, który ma być prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze. Z jednej strony jest to ruch, który ma sposób zwiększyć możliwości czołgu, a z drugiej uczynić go naturalniejszym w obsłudze dla młodych pokoleń żołnierzy.

Coraz więcej chętnych do służby w czołgach

Służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa (dwuletnia), dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Niebawem do służby powoływani będą obywatele izraelscy urodzeni po 2000 roku, więc armia chce się do nich przystosować. Jest to o tyle istotne, że wojska pancerne stanowią podstawę siły izraelskiej armii, zwłaszcza podczas konfliktów miejskich takich jak te w Strefie Gazy. Ten rodzaj wojsk miał ostatnio problemy z przyciągnięciem poborowych, jednak w ostatnim czasie trend ten zaczął się zmieniać. W marcu 2018 aż 83 proc. nowych żołnierzy chciało zostać czołgistami. Merkavy IV Barak mogą jeszcze poprawić ten wynik jeszcze bardziej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (526)