Interaktywna mapa klimatyczna świata. Pokazuje zmiany, jakie zajdą do 2070 roku

Interaktywna mapa klimatyczna świata. Pokazuje zmiany, jakie zajdą do 2070 roku

Interaktywna mapa klimatyczna świata. Pokazuje zmiany, jakie zajdą do 2070 roku
Źródło zdjęć: © Getty Images | NurPhoto
Karolina Modzelewska
22.04.2020 18:12

Z okazji 50. rocznicy dnia Ziemi powstała interaktywna mapa, która pozwala obserwować, jak zmienią się warunki atmosferyczne w wybranych lokalizacjach na całym świecie. Mapa uwzględnia również polskie miasta, a wśród nich m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

Mapa została stworzona przez National Geographic z okazji obchodów 50. rocznicy dnia Ziemi. Miała być dopełnieniem trzech nowych programów, które zostaną wyemitowane na antenie stacji 22 kwietnia: „Jane Goodall: nadzieja na przyszłość”, „Okawango: rzeka marzeń” oraz „Projekt Photo Ark”.

Interaktywna mapa

Do opracowania mapy wykorzystano jeden ze scenariuszy RCP Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, jakie warunki atmosferyczne będą panowały za 50 lat, jeśli ludzkość nie zmniejszy emisji gazów cieplarnianych.

Zmiany w poszczególnych miastach są zestawiane z warunkami panującymi w innych częściach świata. Pozwala to w prosty sposób zrozumieć, jak klimat będzie panował w Warszawie, Londynie czy Nowym Jorku za 50 lat.

Prognozy dla Polski

Według danych zaprezentowanych na interaktywnej mapie dojdzie do bardzo dużej zmiany warunków atmosferycznych w Warszawie, która znajdzie się w strefie klimatu półpustynnego. Będzie sucho i zimno, co w połączeniu z brakiem wystarczającej ilości wody nie pozwoli na przetrwanie drzew i podobnych roślin. Warunki atmosferyczne, jakie mogą panować w Warszawie w 2070 roku, porównano do obecnej sytuacji w rumuńskim mieście Rast.

Łódź znajdzie się w strefie klimatów umiarkowanych, bez pory suchej i ciepłego lata. Warunki w Łodzi będą przypominały te, które panują w południowej Brazylii lub południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Tak samo będzie w Krakowie, gdzie za 50 lat będą wyraźnie różniące się pory roku i duże opady deszczu.

Zmiany dla pozostałych miast można sprawdzić na interaktywnej mapie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)