Ikea całkowicie wycofuje popularny produkt. Zniknie z półek już w przyszłym roku

Ikea całkowicie wycofuje popularny produkt. Zniknie z półek już w przyszłym roku
Źródło zdjęć: © Ikea
Arkadiusz Stando

01.10.2020 20:37, aktual.: 01.03.2022 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ze sklepów sieci Ikea wkrótce znikną baterie jednorazowe znane pod nazwą ALKALISK. Wiele osób kupowało je ze względu na niewielką cenę w stosunku do ilości w jednej paczce. Ikea chce, aby klienci przerzucili się na baterie wielokrotnego użytku.

Szwedzki producent mebli i akcesoriów domowych ogłasza całkowite odejście od jednorazowych baterii alkalicznych. Powodem mają być obawy o środowisko. W ciągu roku firma sprzedaje aż 300 milionów sztuk ALKALISK, co przekłada się na ogromne zanieczyszczenie planety. Od października 2021 roku, produkty mają całkowicie zniknąć ze sklepów.

Zastąpią je baterie LADDA, czyli akumulatorki niklowo-metalowo-wodorkowe wielokrotnego użytku. Cztery sztuki kosztują aktualnie 34,99 zł, natomiast za 10 jednorazowych ALKALISK-ów zapłacimy 9,99 zł. Do LADDA trzeba jeszcze dorzucić ładowarkę, która kosztuje 39,99 zł. Niemniej jednak warto, bo różnice są gigantyczne. 

Ikea wycofuje jednorazowe baterie alkaliczne i proponuje "akumulatorki"

Ikea twierdzi, że po dziesięciu ładowaniach akumulatorków typu NiMH emisja gazów cieplarnianych jest niższa w porównaniu z użyciem baterii alkalicznych w celu uzyskania tej samej ilości energii. Natomiast po 50 ładowaniach ogólny wpływ akumulatorów NiMH na środowisko jest równy lub nawet mniejszy niż wpływ stosowania baterii alkalicznych. 

Ikea twierdzi, że rocznie sprzedaje około 300 milionów sztuk jednorazowych ogniw. Gdyby każdy z kupujących przerzucił się na akumulatory wielokrotnego użytku i stosował je do urządzeń o wysokim poborze mocy, to po 50 ładowaniach, na wysypisko trafiłoby o 5000 ton mniej zużytych baterii. To ogromna różnica, jednakże tylko i wyłącznie wtedy, jeśli faktycznie używamy sporo baterii.

Zmiany będą dostrzegalne dopiero po latach. Niemniej jednak, zamiast iść w kierunku zaśmiecania planety, Ikea będzie powoli spowalniać ten trend. Firma informuje również, że nie ma zamiaru wycofywać ogniw litowych PLATTBOJ. To mniejsze, znane szerzej jako tzw. "płaskie" lub "kółka", służące do zasilania zegarków czy innych mniejszych przedmiotów, nie wymagających dużej mocy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)