Trwa ładowanie...
d2y2xbx

Największy na świecie samolot napędzany wodorem ukończył swój pierwszy lot

Firma ZeroAvia poinformowała, że jej w pełni ekologiczny samolot pomyślnie ukończył pierwszy testowy lot. Eksperci uważają, że tego typu maszyny są przyszłością światowego lotnictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZeroAvia zaprezentowała samolot napędzany wodorem. Maszyna pomyślnie ukończyła swój pierwszy lot
ZeroAvia zaprezentowała samolot napędzany wodorem. Maszyna pomyślnie ukończyła swój pierwszy lot (YouTube)
d2y2xbx

Sześciomiejscowy Piper klasy M to obecnie największy napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi samolot na świecie. Firma ZeroAvia właśnie poinformowała, że maszyna ukończyła swój pierwszy oficjalny lot komercyjny. Start nastąpił z zakładu badawczo-rozwojowego firmy w Cranfield w Anglii.

Lot odbył się w ramach projektu HyFlyer, który jest finansowany przez brytyjski rząd. Zakłada on przemianę branży lotniczej w bardziej ekologiczną. Przypomnijmy, że według najnowszych badań przeprowadzonych przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), przemysł lotniczy odpowiada za około 3 procent globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, z czego aż 40 proc. pochodzi z rejsów krótkodystansowych.

Firma ZeroAvia jest zdania, że napędy wodorowe szybko zyskają popularność. Eksperci spodziewają się, że w ciągu trzech najbliższych lat do użytku trafi dziesięć 20-miejscowych samolotów.

d2y2xbx

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Zdaniem specjalistów za 10 lat na niebie pojawią się wodorowe samoloty oferujące miejsca dla maksymalnie 100 pasażerów, z kolei do 2040 roku zabiorą one na pokład nawet 200 osób. Ich maksymalny zasięg ma wynieść około 5 tysięcy kilometrów.

Ekologiczną rewolucję w lotnictwie zapowiada coraz więcej koncernów. Wśród nich znajduje się szwedzka firma Heart Aerospace, które niedawno zaprezentowała projekt samolotu pasażerskiego E-19.

Plany budowy największego samolotu wodorowego na świecie przedstawiła również firma Universal Hydrogen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y2xbx

Podziel się opinią

Share
d2y2xbx
d2y2xbx
Więcej tematów