Głosowanie poza miejscem zamieszkania w drugiej turze wyborów 2020. Sprawdź, jak zagłosować

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w drugiej turze wyborów 2020. Sprawdź, jak zagłosować
Źródło zdjęć: © PAP

30.06.2020 00:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem naszego zamieszkania, musimy albo dopisać się do spisu wyborców w danym miejscu, albo pobrać zaświadczenie o dopuszczeniu do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Każdy, kto będzie głosował poza miejscem swojego zamieszkania może skorzystać z dwóch umożliwiających mu to opcji. Pierwsza z nich to wpisanie się do spisu wyborców w wybranej przez nas gminie. Jeśli zapisywaliśmy się gdzieś do głosowania w pierwszej turze wyborców, to wniosek jest także aktualny w drugiej. Jeśli zapisujemy się jednak dopiero teraz to mamy czas do 7 lipca.

Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania – do kiedy

Drugą opcją na zagłosowanie w innym miejscu, niż to zamieszkania jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia nam głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wyborca, który zmienia miejsce pobytu po pierwszej turze i przed drugą, ma możliwość otrzymania takiego zaświadczenia.

Wniosek o wydanie go składa się w urzędzie gminy, w której figuruje się jako wyborca, maksymalnie do 10 lipca bieżącego roku. Wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania jest równoznaczne ze skreśleniem ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.

Jak złożyć wniosek o glosowanie poza miejscem zamieszkania

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można składać osobiście w urzędzie gminy albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Natomiast wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zaświadczenie odbiera się osobiście albo przez osobę upoważnioną do tego pisemnie.

Tego rodzaju wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także