Głosowanie poza miejscem zamieszkania w drugiej turze wyborów 2020. Sprawdź, jak zagłosować

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w drugiej turze wyborów 2020. Sprawdź, jak zagłosować

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w drugiej turze wyborów 2020. Sprawdź, jak zagłosować
Źródło zdjęć: © PAP
30.06.2020 00:28

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem naszego zamieszkania, musimy albo dopisać się do spisu wyborców w danym miejscu, albo pobrać zaświadczenie o dopuszczeniu do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Każdy, kto będzie głosował poza miejscem swojego zamieszkania może skorzystać z dwóch umożliwiających mu to opcji. Pierwsza z nich to wpisanie się do spisu wyborców w wybranej przez nas gminie. Jeśli zapisywaliśmy się gdzieś do głosowania w pierwszej turze wyborców, to wniosek jest także aktualny w drugiej. Jeśli zapisujemy się jednak dopiero teraz to mamy czas do 7 lipca.

Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania – do kiedy

Drugą opcją na zagłosowanie w innym miejscu, niż to zamieszkania jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia nam głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wyborca, który zmienia miejsce pobytu po pierwszej turze i przed drugą, ma możliwość otrzymania takiego zaświadczenia.

Wniosek o wydanie go składa się w urzędzie gminy, w której figuruje się jako wyborca, maksymalnie do 10 lipca bieżącego roku. Wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania jest równoznaczne ze skreśleniem ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.

Jak złożyć wniosek o glosowanie poza miejscem zamieszkania

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można składać osobiście w urzędzie gminy albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Natomiast wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zaświadczenie odbiera się osobiście albo przez osobę upoważnioną do tego pisemnie.

Tego rodzaju wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)