Trwa ładowanie...
d161t4w

Gigantyczne obserwatorium neutrin P-ONE. "Prace zakończą się przed 2030 rokiem"

Naukowcy z Niemiec i Ameryki Północnej poinformowali o planach wybudowania P-ONE, czyli największego na świecie podwodnego obserwatorium neutrin. Zostanie ono umieszczone na głębokości około 2,6 kilometrów, u wybrzeży Kanady.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstaje największe na świecie obserwatorium neutrin.
Powstaje największe na świecie obserwatorium neutrin. (YouTube)
d161t4w

The Pacific Ocean Neutrino Experiment, czyli P-ONE, ma za zadanie rejestrować najbardziej energetyczne neutrina pochodzące z ekstremalnych zjawisk w Drodze Mlecznej. O planach budowy największego tego typu obserwatorium na świecie poinformowali fizycy z Niemiec i Ameryki Północnej.

Obserwatoria neutrin rejestrują promieniowanie Czerenkowa, które pojawia się w momencie, gdy neutrino przechodzące przez Ziemię trafi w jądro atomu, powodując w konsekwencji powstanie szybko poruszających się cząstek. Do tej pory, największym urządzeniem tego typu był IceCube, znajdujący się na terenie Amundsen-Scott South Pole Station na Antarktydzie. To właśnie za jego sprawą w 2013 roku zarejestrowano pierwsze neutrino pochodzące spoza Drogi Mlecznej.

Zdaniem stojącej na czele P-ONE Elisy Resconi z Uniwersytetu w Monachium, dotychczasowe wyniki uzyskane przez IceCube dowodzą, że konieczna jest budowa kolejnych obserwatoriów neutrin. - Stoimy w przededniu istnienia astronomii opartej o neutrino. Jeśli oprzemy ją wyłącznie o jedno obserwatorium, to jej rozwój może potrwać nawet dekady - komentuje naukowiec.

d161t4w

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Czytaj także: Chiny chcą pozyskiwać surowce z kosmosu. Pierwsza misja jeszcze w tym roku

Największe obserwatorium neutrin na świecie

Nowe obserwatorium ma składać się z 7 grup po 10 lin z czujnikami. Całość ma mieć objętość 3 kilometrów sześciennych. P-ONE zostanie umieszczone na głębokości około 2,6 kilometrów, w Cascadia Basin, około 200 kilometrów od wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej.

d161t4w

Twórcy gigantycznego obserwatorium chcą wykorzystać istniejącą już w tym miejscu infrastrukturę. Znajduje się tam 800-kilometrowe okablowanie używane przez Ocean Networks Canada, w celu zasilania i przekazywania danych ze znajdujących się na dnie oceanu urządzeń badawczych.

Pierwsze eksperymenty u wybrzeży Kanady miały miejsce w 2018 roku, gdy opuszczono tam dwie liny z czujnikami, stwierdzając, że wybrane miejsce spełnia warunki do wykrywania neutrin. Pierwsza część obserwatorium zawierająca pierścień z siedmioma kilometrowymi linami ma zostać zainstalowana pod koniec 2023 roku. Jeżeli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, naukowcy zwrócą się z wnioskiem o wsparcie finansowe w wysokości 50-100 milionów dolarów na dokończenie budowy.

Elisa Resconi ma nadzieję, że budowa całego obserwatorium zostanie zakończona w 2030 roku. Przyznaje jednak, że to dość optymistyczny scenariusz.

Zobacz także: 125 mln lat temu pogrzebała je erupcja wulkanu. Teraz znalazły się na powierzchni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d161t4w

Podziel się opinią

Share
d161t4w
d161t4w
Więcej tematów