Ukraińcy pokazali zdjęcia. Nikt na świecie nie ma takiej broni
Służba prasowa 47. brygady artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowała zdjęcia przedstawiające pracę żołnierzy z haubicą 2S22 Bogdana. Można zauważyć na nich pewne detale potwierdzające, że jest to najnowsza wersja tej broni.
14.02.2024 | aktual.: 14.02.2024 19:05
2S22 Bogdana stała się pewnym symbolem trwającej wojny. Haubica została opracowana jeszcze w 2016 r., a zaprezentowana w 2018 r. Ukraińcy długo bazowali wyłącznie na jednym egzemplarzu, który traktowano jako rodzaj eksperymentu. W wyniku rosyjskiej agresji zostali zmuszeni do sprawdzenia go w warunkach bojowych. Efekty okazały się nadspodziewanie dobre, ponieważ 2S22 Bogdana miała duży udział w operacji wyzwolenia Wyspy Węży. Dość szybko podjęto w związku z tym decyzję o uruchomieniu produkcji seryjnej, która cały czas trwa i przynosi kolejne wersje z istotnymi ulepszeniami.
2S22 Bogdana w wersji 3.0 na froncie
Opublikowane zdjęcia pozwalają zauważyć, że zgodnie z głoszonymi planami udało się wyeliminować jeden z większych mankamentów, z jakimi musieli borykać się żołnierze obsługujący tę haubicę. Najnowsza wersja, 2S22 Bogdana 3.0, została wyposażona w mechanizm wspomagający ładowanie amunicji do armaty.
To istotna pomoc dla załogi. Wykorzystywane są tutaj bowiem pociski kal. 155 mm o średniej wadze ok. 40 kg. Poza większym komfortem pracy taka zmiana przekłada się też na lepsze możliwości bojowe - poprawia szybkostrzelność, która dochodzi do sześciu pocisków na minutę. Jak już wcześniej tłumaczyli Ukraińcy, "bez zautomatyzowanego mechanizmu dosyłającego amunicję szybkostrzelność dzieli się przez dwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najnowsza wersja tej ukraińskiej haubicy jest osadzona na podwoziu 8x8 (wcześniej stosowano 6x6). Jednocześnie zapewnia załodze możliwość pracy w opancerzonej, modułowej kabinie Puma.
Efektywny zasięg rażenia 2S22 Bogdana pozostaje niezmienny, to maksymalnie ok. 40 km w przypadku standardowej amunicji oraz ok. 60 km w przypadku użycia pocisków wspomaganych rakietowo.
Zdaniem żołnierzy obsługujących 2S22 Bogdana zapewnia ona "idealny stosunek celności i mocy do kosztów, jakie związane są z jej produkcją". W grudniu 2023 r. ujawniono, że ukraińska armia ma na stanie już 30 sztuk 2S22 Bogdana.
Co sądzisz o zmianach w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu WP.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski