Facebook oznaczy posty od mediów kontrolowanych przez państwo

Facebook oznaczy posty od mediów kontrolowanych przez państwo

Przepis będzie dotyczył zarówno państwowych jak i prywatnych mediów
Przepis będzie dotyczył zarówno państwowych jak i prywatnych mediów
Źródło zdjęć: © WP
Bolesław Breczko
09.06.2020 17:22, aktualizacja: 01.03.2022 13:23

Facebook wprowadza nowe narzędzie dotyczące przejrzystości informacji na portalu. Będzie oznaczał informacje pochodzące z mediów kontrolowanych całkowicie lub częściowo przez państwo.

To kolejny z wielu kroków podjętych przez właścicieli Facebooka, który ma uczynić go wiarygodnym źródłem informacji i ograniczyć rozprzestrzenianie się fake newsów i dezinformacji.

Oznaczenie pojawi się zarówno jako nakładka na post, jak i w podpisie danej strony. W przykładzie Facebook podaje stronę "Late Breaking News Now", która kontrolowana jest przez rząd Rosji. W tym przypadku w opisie widnieje właśnie taki wpis tyle, że po angielski "Russia state-controlled media".

Istotną kwestią jest ta, że Facebook oznaczy w ten sposób strony, na które dany rząd ma wpływ pod względem redakcyjnym, a nie finansowym. Czyli np. BBC, które jest telewizją państwową, prawdopodobnie nie będzie oznaczone w ten sposób. W przypadku tej stacji ściśle przestrzegane są zasady niezależności i pluralizmu.

Zobacz: Wybory 2020. "PiS i PO zawarły dogadały się za plecami Polaków"

Z kolei oznaczenie może otrzymać np. telewizja TVP i związane z nią portale i strony, jak tvp.info. Wszystko będzie zależało od oceny wewnętrznego zespołu Facebooka. Przy wydawaniu werdyktu mają brać pod uwagę: raporty na temat tego, jak dane medium spełnia zadania dziennikarskie, własność i sposób wybierania zarządu i dyrektorów, niezależność i różnorodność źródeł informacji. Każde medium, które otrzyma łatkę "kontrolowane przez państwo" będzie mogło się odwołać od decyzji.

Takie samej kontroli ze strony Facebooka będą podlegały nie tylko media, których właścicielami są rządy, ale też prywatne media, które mogą być przez nie częściowo lub w pełni kontrolowane.

W pierwszej kolejności nowy system zacznie działać w Stanach Zjednoczonych. Tam media kontrolowane przez obce rządy nie będą także mogły zamieszkać reklam. Na razie nie jest znana data wprowadzenia tego rozwiązania w Polsce.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)