F-35 przylecą do Polski. Będzie okazja zobaczyć najnowocześniejsze myśliwce świata

Strona głównaF-35 przylecą do Polski. Będzie okazja zobaczyć najnowocześniejsze myśliwce świata
25.04.2019 17:15
F-35 przylecą do Polski. Będzie okazja zobaczyć najnowocześniejsze myśliwce świata
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

W ostatnich tygodniach sporo mówi się o zakupie samolotów F-35 przez Polskę. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", kilka takich maszyn odwiedzi nasz kraj w tym roku. Wizyta F-35 może mieć związek z wyrażaną przez MON chęcią zakupu samolotów.

Niewykluczone, że za kilka lat do Sił Powietrznych RP trafią najnowocześniejsze myśliwce F-35. Według informacji z lutego tego roku, MON wyraża chęć zakupu 32 takich maszyn. Zdaniem Juliusza Sabaka z Defence24.pl realistyczny termin dostarczenia F-35 do Polski to od 3 do 5 lat od podpisania umowy.

Natomiast ekspert ds. wojskowości i uzbrojenia Marcin K. Malicki uważa, że firma Lockheed Martin ma w tym momencie klientów na kolejne 20 lat produkcji i nawet siły zbrojne USA nie mogą się doczekać nowych samolotów.

Mimo to, Stany Zjednoczone nie rezygnują z możliwości reklamowania swoich maszyn i podpisania kolejnych umów sprzedaży. Prawdopodobnie, F-35 pojawią się na polskim niebie w pierwszych dniach czerwca. Oprócz reklamy, mówi się też o podkreśleniu bliskich relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Zobacz wideo: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

F-35 dla Polski - ile mogą kosztować?

Ile będą kosztować F-35 jeśli Polska zdecyduje się je zakupić? Ciężko sprecyzować taką kwotę. Na ogół, koszt jednego myśliwca F-35 to około 80 milionów dolarów. Ale taką cenę otrzymują tylko Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Wszelkie pozostałe siły powietrzne zainteresowane zakupem F-35 muszą liczyć się z potencjalnie wyższą ceną. To około 90-100 milionów dolarów. W przypadku Polski cena może być jednak wyższa. "Dziennik Gazeta Prawna" mówi o nieoficjalnej kwocie 120 milionów dolarów za egzemplarz. Pomnożona przez 32 samoloty daje nam 3,840 mld dolarów. To prawie 15 miliardów złotych.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)