F‑35 przylecą do Polski. Będzie okazja zobaczyć najnowocześniejsze myśliwce świata

F-35 przylecą do Polski. Będzie okazja zobaczyć najnowocześniejsze myśliwce świata
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

25.04.2019 17:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich tygodniach sporo mówi się o zakupie samolotów F-35 przez Polskę. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", kilka takich maszyn odwiedzi nasz kraj w tym roku. Wizyta F-35 może mieć związek z wyrażaną przez MON chęcią zakupu samolotów.

Niewykluczone, że za kilka lat do Sił Powietrznych RP trafią najnowocześniejsze myśliwce F-35. Według informacji z lutego tego roku, MON wyraża chęć zakupu 32 takich maszyn. Zdaniem Juliusza Sabaka z Defence24.pl realistyczny termin dostarczenia F-35 do Polski to od 3 do 5 lat od podpisania umowy.

Natomiast ekspert ds. wojskowości i uzbrojenia Marcin K. Malicki uważa, że firma Lockheed Martin ma w tym momencie klientów na kolejne 20 lat produkcji i nawet siły zbrojne USA nie mogą się doczekać nowych samolotów.

Mimo to, Stany Zjednoczone nie rezygnują z możliwości reklamowania swoich maszyn i podpisania kolejnych umów sprzedaży. Prawdopodobnie, F-35 pojawią się na polskim niebie w pierwszych dniach czerwca. Oprócz reklamy, mówi się też o podkreśleniu bliskich relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

F-35 dla Polski - ile mogą kosztować?

Ile będą kosztować F-35 jeśli Polska zdecyduje się je zakupić? Ciężko sprecyzować taką kwotę. Na ogół, koszt jednego myśliwca F-35 to około 80 milionów dolarów. Ale taką cenę otrzymują tylko Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Wszelkie pozostałe siły powietrzne zainteresowane zakupem F-35 muszą liczyć się z potencjalnie wyższą ceną. To około 90-100 milionów dolarów. W przypadku Polski cena może być jednak wyższa. "Dziennik Gazeta Prawna" mówi o nieoficjalnej kwocie 120 milionów dolarów za egzemplarz. Pomnożona przez 32 samoloty daje nam 3,840 mld dolarów. To prawie 15 miliardów złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (178)
Zobacz także