Europejskie mocarstwo się zbroi. Kupiło system przeciwlotniczy nowej generacji
Francuzi zdecydowali się zamówić siedem komponentów systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu SAMP/T NG dla francuskich sił powietrznych i kosmicznych. Przedstawiamy osiągi najnowszej odsłony konkurenta Patriota z Europy.
Jak podaje Eurosam decyzja zapadła 17 września 2024 roku podczas drugiej europejskiej konferencji poświęconej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odbywającej się w Rzymie. Zamówienie zostało podpisane w ramach platformy OCCAR-EA, dzięki czemu najnowsza generacja systemu SAMP/T weszła do produkcji seryjnej.
Jest to zakończenie procesu opracowania wersji NG zapoczątkowanego w 2021 roku. Francuski kontrakt stanowi uzupełnienie dla zakupionych wraz z Włochami w 2023 roku nowych radarów. Teraz Francuzi zdecydowali się pozyskać nowe wyrzutnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
SAMP/T NG — nowoczesne radary o imponujących możliwościach
System SAMP/T NG to najnowsze wcielenie systemu SAMP/T, którego jedna, a w niedalekiej przyszłości dwie baterie, będą chronić także Ukrainy. Najnowsza odmiana obejmuje dwie zmiany.
Pierwszą jest zastosowanie znacznie lepszych radarów działających w 360 stopniach opartych na antenach z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) znacznie przewyższających starsze anteny z pasywnym skanowaniem elektronicznym (PESA). Stary radar charakteryzował się zasięgiem ponad 100 km i mógł naprowadzać jednocześnie dziesięć pocisków.
Tymczasem nowe radary Kronos Grand Mobile High Power od Leonardo i prawie bliźniaczy Ground Fire 300 firmy Thales umożliwiają wykrywanie obiektów o skutecznej powierzchni odbicia 0,01 m² i oferują zasięg wykrywania do 400 km. Radar od Leonardo może śledzić ponad 1000 obiektów, z czego 30 może być jednocześnie namierzane.
SAMP/T NG — nowe pociski zapewnią zasięg przekraczający 150 km
Jest to bardzo duży progres, który w połączeniu z nowymi pociskami Aster 30 Block 1NT o zasięgu ponad 150 km przeciw samolotom i najpewniej zwiększonym zasięgiem przeciwko pociskom balistycznym (ponad obecne 30 km) istotnie wpłynie na możliwości Francji, Włoch i także potencjalnych użytkowników w przyszłości.
Pociski Aster-30 są konstrukcją dwustopniową, gdzie pierwszy segment po wypaleniu się silnika odpada i do celu leci mniejsza sekcja z własnym napędem i 15-kilogrmaową głowicą odłamkową. W celu poprawy precyzji trafienia w ostatniej fazie przechwycenia ma ona też małe silniki manewrujące typu "PIF". Jest to mniej finezyjne rozwiązanie niż głowica niszcząca cel energią kinetyczną z pocisków PAC-3MSE, ale za to istotnie tańsze.
Warto też zaznaczyć, że pocisk jest wyposażony we własną aktywną głowicę radiolokacyjną. Dzięki temu jest konstrukcją typu "odpal i zapomnij", co umożliwia obronę systemu przed jednoczesnym atakiem wielu obiektów z różnych kierunków.
Bateria systemu SAMP/T składa się z ciężarówki z radarem, ciężarówki z centrum dowodzenia oraz do sześciu wyrzutni zawierających po osiem pocisków. Ogromnym plusem tego systemu w stosunku do starszego Patriota jest możliwość obsługi przez zaledwie 19 żołnierzy oraz rozstawienia się w mniej niż 30 minut.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski