Elon Musk to zrobił. Nikt inny nawet nie zbliża się do jego rekordu

Dziewiąty lot rakiety Falcon 9
Dziewiąty lot rakiety Falcon 9
Bolesław Breczko

14.03.2021 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX pobił własny rekord w wielokrotnych startach rakiety kosmicznej. Jedna z rakiet Falcon 9 uniosła się po raz dziewiąty z kolei.

Ponowne wykorzystanie rakiet kosmicznych było najważniejszym założeniem Elona Muska, gdy tworzył kosmiczną firmą SpaceX. Do tej pory wymóg budowania za każdym razem nowej rakiety powodował, że loty kosmiczne były ekstremalnie drogie. Dzięki Falconowi 9 i jego możliwości pionowego lądowania i ponownego startu cenę lotu na niską orbitę okołoziemską udało się obniżyć.

W swojej dziewiątej z kolei misji ta konkretna rakieta Falcon 9 (B1051) wyniosła na orbitę okołoziemską 60 dodatkowych satelitów programu Starlink, który jest kolejnym programem kosmicznym Elona Muska.

Po udanym starcie i oddzieleniu części z ładunkiem rakieta Falcon 9 powróciła na ziemię i wylądowała na bezzałogowej barce "Of Course I Still Love You" na Oceanie Atlantyckim.

W tym momencie Elon Musk ściga się sam ze sobą w rekordzie na ponowne użycie rakiet. Jedyną oprócz SpaceX firmą, która także korzysta z wielorazowych rakiet kosmicznych jest Blue Origin. Jednak jej rakieta Blue Shepard nie dokonała jeszcze ani jednego ponownego startu.

Tę samą technikę, co w przypadku Falcona 9 Elon Musk stosuje w swojej większej rakiecie Starship, która w przyszłości ma zabierać ludzi na Księżyc i Marsa. SpaceX udało się już wykonać pierwsze kontrolowane lądowanie rakiety Spaceship. Niestety, krótko po przyziemieniu uległa ona zniszczeniu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także