Trwa ładowanie...
ycipk-15nrdq

Elon Musk: projekty SpaceX dla NASA nie są tajne. "Każdy może z nich skorzystać"

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX oświadczył, że wszystkie programy i projekty opracowywane przez jego firmę dla NASA powinny zostać udostępnione każdemu, kto chce z nich skorzystać. W tym konkurencja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elon Musk zabrał głos w sprawie współpracy SpaceX z NASA
Elon Musk zabrał głos w sprawie współpracy SpaceX z NASA (East News, Fot: AP Photo/John Raoux)
ycipk-15nrdq

Kolonizacja Księżyca i Marsa to dla Elona Muska jedne z najważniejszych projektów. Bliska współpraca z NASA zaowocuje, że być może już niedługo odbędą się pierwsze komercyjne loty w kosmos, a w 2024 ludzie mogą ponownie stanąć na powierzchni Księżyca.

Elon Musk zastrzegł jednak, że wszelkie opracowane oprogramowanie czy projekty nie są udostępniane na wyłączność dla NASA:

ycipk-15nrdq

- Bardzo jasno powiedziałem Jimowi, że żadnych danych SpaceX nie należy uważać za zastrzeżone - powiedział Musk - Może z niego korzystać każdy z naszych konkurentów […] Bez opłat.

Jim Bridentstine, o którym mowa w powyższym cytacie jest dyrektorem generalnym NASA. Odpowiedział że agencja naprawdę doceniła wolność, zapewnianą przez SpaceX i Elona Muska, ale ma ograniczenia dotyczące tego potencjalnego podziału. Stwierdza, że "istnieje własność intelektualna, która leży w interesie narodu, którą nie możemy dzielić się z ludźmi czy państwami, których interesy nie są tożsame z naszymi".

Zobacz też: Sukces misji Voyager

ycipk-15nrdq

Zdaniem Bridentstine'a bardzo ważne jest to, aby partnerzy NASA mieli zabezpieczoną wartość intelektualną i nie jest pewien czy podejście Muska jest właściwe. Plany kolonizacji Księżyca są coraz bliższe realizacji. Jakiś czas temu NASA zaprezentowała nowy kombinezon wchodzących w skład misji Artemis oraz ukończyła kapsuły, które zabiorą astronautów.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-15nrdq

ycipk-15nrdq
ycipk-15nrdq