Trwa ładowanie...
d16tv8g

Elon Musk i SpaceX nawiążą współpracę z wojskiem USA? Trwają rozmowy

Elon Musk i SpaceX wkrótce mogą mieć nowego klienta - amerykańską armię. Firma Muska prowadzi rozmowy z amerykańskim wojskiem zarówno w sprawie Starship, jak i technologii satelitarnej Starlink.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SpaceX planuje rozpocząć współpracę z wojskiem USA. Rozmowy dotyczą Starlink i Starship
SpaceX planuje rozpocząć współpracę z wojskiem USA. Rozmowy dotyczą Starlink i Starship (Materiały prasowe)
d16tv8g

Jednym z najważniejszych partnerów SpaceX jest Amerykańska Agencja Kosmiczna. Jednak teraz do grona potencjalnych klientów może dołączyć także amerykańskie wojsko. Trwające rozmowy dotyczą przede wszystkim udostępnienia floty statków Starship oraz technologii satelitarnej Starlink.

W wywiadzie dla Space News Gwynne Shotwell, dyrektor SpaceX przyznała, że armia USA jest jednym z klientów, z którymi prowadzone są rozmowy. Sieć satelitów Starlink może być z powodzeniem wykorzystywana przez wojsko do zmniejszenia opóźnień w komunikacji.

d16tv8g

Celem Starlink jest utworzenie globalnej siatki połączeń, która będzie dostarczać internet. Pierwsze satelity zostały wystrzelone w tym roku, a ich konstelacja powinna działać od przyszłego roku na terenie Kanady i USA.

Starship opracowywany przez SpaceX może również posłużyć armii, chociaż raczej nie będą to misje kosmiczne. Shotwell zauważa, że Starship może być wykorzystywany po prostu do szybkiego przemieszczania ludzi lub ładunków.

Zobacz też: Widać go nawet w Polsce. Astronomowie są wściekli

SpaceX i współpraca z NASA

SpaceX blisko współpracuje już z NASA w celu realizacji planów powrotu człowieka na Księżyc. Misja Artemida ma wystartować już w 2024 roku. Współpraca obejmuje wiele projektów kosmicznych, a najważniejszym z nich jest opracowanie systemu tankowania statków w przestrzeni kosmicznej lub na Księżycu.

d16tv8g

Niedawno Musk opowiadał o największych wyzwaniach, jakie stoją przed firmą, jeśli chcą na czas zrealizować projekty niezbędne dla powodzenia misji księżycowej.

Jakiś czas temu SpaceX zaprezentowało szczegóły dotyczące statku kosmicznego wielokrotnego użytku Starship, który będzie w stanie zabrać ludzi na Księżyc czy Marsa. Nagranie z ośrodka, w którym powstaje udało się zarejestrować kamerą drona. Jest to dowód na to, że prace przebiegają według planów.

d16tv8g

Podziel się opinią

Share

d16tv8g

d16tv8g
Więcej tematów