Elon Musk i SpaceX dostarczy marihuanę na stację kosmiczną

Elon Musk i SpaceX dostarczy marihuanę na stację kosmiczną

Elon Musk i SpaceX dostarczy marihuanę na stację kosmiczną
Źródło zdjęć: © iStock.com
12.12.2019 10:37, aktualizacja: 12.12.2019 11:55

Firma Elona Muska, SpaceX, zamierza dostarczyć na międzynarodową stację kosmiczną… konopie indyjskie. Wszystko po to, żeby sprawdzić, czy roślina ta jest w stanie wykiełkować w kosmosie.

Misja ma być przeprowadzona na wiosnę przyszłego roku. SpaceX będzie sprawdzać, czy brak grawitacji zmutuje w jakiś sposób zasadzone konopie indyjskie. Podobny eksperyment w tym samym czasie zostanie wykonany z kawą.

Ze SpaceX współpracuje w tym projekcie Front Range Bioscience, rolnicza firma biotechnologiczna, która hoduje modyfikowane genetycznie odmiany konopi indyjskiej i kawy. Współpracując z innym start-upem technologicznym, Space Cells, i Uniwersytetem w Kolorado, firma zamierza wyhodować 480 roślin w inkubatorze przeznaczonym do wylądowania w kosmosie.

Skromne ilości THC

Odmiana konopi indyjskiej, która zostanie wysłana w kosmos, będzie zawierała jedynie małe ilości substancji psychoaktywnej THC. Konopie mają jednak jeszcze inne zastosowania - spożywcze, tekstylne, czy lecznicze. To ostatnie wiąże się z zawartością substancji CBD, która wydaje się działać w przypadku lęków czy padaczki, choć potrzebne jest na to więcej dowodów. '

Po miesiącu pobytu w kosmosie, kiełkujące rośliny zostaną z powrotem wysłane na Ziemię, aby zbadać ich DNA i ocenić wpływ braku grawitacji na ich rozwój.

- Cieszy nas to, że dowiemy się więcej o ekspresji genów konopi i kawy w mikrograwitacji, oraz o tym, jak ta wiedza wpłynie na nasze programy hodowlane - powiedział Reggie Gaudino, wiceprezes ds. Badań i rozwoju w Front Range Bioscience.

Źródło: Vice.com, Futurism.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)