Druga fala koronawirusa już w wakacje? Naukowcy ostrzegają

Druga fala koronawirusa już w wakacje? Naukowcy ostrzegają

Druga fala koronawirusa już w wakacje? Naukowcy ostrzegają
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images
25.05.2020 13:41, aktualizacja: 26.05.2020 18:00

Niemieccy naukowcy ostrzegają przed drugą falą koronawirusa, która może zaatakować już latem. Łagodznie przepisów dotyczących bezpieczeństwa w trakcie pandemii będzie miało na to największy wpływ.

Większość krajów rozpoczęła już kolejne etapy odmrażania gospodarki. Co za tym idzie łagodzone są przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek czy wyjazdów zagranicznych. Zdaniem niemieckich ekspertów z Uniwersytetu w Marburgu z tego powodu latem odczujemy drugą falę COVID-19.

Letnia pogoda zachęca do tego, żeby przebywać na zewnątrz, często w dużych grupach. Złagodzenie przepisów przy tym sprawi, że będziemy bardziej narażeni a sam wirus będzie mógł się łatwiej przenosić.

Max Geraedts, lekarz i badacz zdrowia na Uniwersytecie w Marburgu przyznał, że masowe wyjście ludzi na zewnątrz po kilkudziesięciu dniach siedzenia w domu może doprowadzić do "kolejnego gwałtownego wzrostu" infekcji.

- Jeśli spacerujesz samotnie po plaży, bez względu na miejsce na świecie, to oczywiście nie ma to znaczenia - powiedział. - Ale kiedy idziesz do baru, w którym jest dużo ludzi, może to mieć nieprzyjemne skutki.

Badacz zwrócił uwagę szczególnie na miejscowości turystyczne i lokale chętnie odwiedzane przez przyjezdnych. Jego zdaniem to właśnie takie miejsca mogą być nowymi ogniskami pandemii. Zwrócił uwagę również na to, że opieka zdrowotna może nie być przygotowana na dodatkowych pacjentów z zagranicy. Szczególnie niebezpieczne mogą być podróże do krajów z niższym standardem opieki zdrowotnej.

Inny starszy specjalista medyczny, Hajo Zeeb z Leibniz Institute for Prevention Research and Epidemiology w Bremie ostrzegł, że kolejnym problemem jest ogólna niska odporność w społeczeństwie Problem nie dotyczy jedynie Niemców, gdzie przeprowadzone były badania.

Do takich samych wniosków doszli również eksperci z innych regionów świata. Badania w Szwecji i we Włoszech w zeszłym tygodniu wykazały, że tylko około 7 proc. ich populacji ma przeciwciała przeciwko COVID-19. O ryzyku alarmowały również służby medyczne w Chinach.

Większość krajów w Europie rozpoczęła już proces odmrażania gospodarki, mimo że WHO alarmowało, że obawia się, że państwa te nie są gotowe na drugą falę pandemii. W Polsce już wkrótce pewnie zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek, a linie lotnicze wznawiają połączenia krajowe i zagraniczne.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)