Drony Bayraktar nieskuteczne w Ukrainie? Eksperci mają nowy pomysł
01.07.2024 08:10, aktual.: 01.07.2024 09:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Turecki dron Bayraktar TB2 stracił skuteczność jako dron szturmowy na froncie w Ukrainie ze względu na zaawansowane systemy obrony powietrznej przeciwnika. Eksperci sugerują jednak, że maszyna może być użyteczna do zadań rozpoznawczych oraz zbierania danych wywiadowczych i w ten sposób powinna być teraz wykorzystywana.
Tureckie drony był sensacją pierwszych tygodni wojny w Ukrainie. Internet był pełen nagrań pokazujących, jak Bayraktary TB2 skutecznie atakowały rosyjskie siły, niszcząc różnorodny sprzęt wroga. Media przedstawiały tureckiego drona jako zbawcę Ukrainy, a piosenka o nim szybko stała się przebojem w sieci.
Filmy pokazujące sukcesy Bayraktarów dość szybko się jednak skończyły. Jak pisał Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski, w artykule poświęconym mitom wojny w Ukrainie, sytuacja ta była wynikiem dużych strat tureckich dronów. Dlaczego tak się stało?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniec Bayraktarów w Ukrainie
Komentatorzy wojskowi Oleksandr Kowalenko i Oleksij Hetman wyjaśnili zjawisko na łamach serwisu New Voice. Zdaniem Kowalenki, spadek efektywności wykorzystania tureckich dronów ma związek z rozwinięciem systemu obrony powietrznej przez rosyjskie wojska.
– W strefie walk na Ukrainie rosyjskie systemy obrony powietrznej są wszechobecne. Dlatego ryzyko dla Bayraktarów jest ogromne – stwierdził Kowalenko dodając, że z tego powodu turecki dron nie może być wykorzystywany tak skutecznie jak wcześniej.
– Ten bezzałogowy statek powietrzny nie może działać w rejonie, gdzie znajduje się dobrze zintegrowany system obrony powietrznej przeciwnika – wyjaśnił analityk.
Turecki dron był projektowany z myślą albo o użytku w krajach rozwijających się, albo tam, gdzie nie ma zintegrowanej obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Zgadza się z tym także obserwator wojskowy Oleksij Hetman, który dodaje, że Bayraktar TB2 stał się łatwym celem dla rosyjskiego sprzętu obrony powietrznej. Ekspert wyjaśnił, że dron jest podatny na to ze względu na swoje duże rozmiary i ograniczoną prędkość.
To nie koniec dronów Bayraktar TB2
Czy to oznacza, że tureckie drony już nie będą wykorzystywane w wojnie w Ukrainie? Według ekspertów jest zbyt wcześnie, aby całkowicie skreślać Bayraktara TB2.
– Jeśli potraktujemy go jako bezzałogowy statek rozpoznawczy, Bayraktar zachowa swoje zdolności – powiedział Kowalenko.
Turecki dron jest wyposażony w wysokiej jakości stację optyczno-elektroniczną, co umożliwia prowadzenie działań rozpoznawczych i śledzenie ruchów wroga oraz patrolowanie rejonów przygranicznych z bezpiecznej odległości.
Z kolei Hetman uważa, że możliwe jest wykorzystanie tego drona jako systemu łączności lub wzmacniacza sygnału, co zapewni komunikację z innymi statkami powietrznymi, zwłaszcza dronami FPV.
Możliwości drona Bayraktar TB2
Bayraktar TB2 to dron klasy MALE, co oznacza, że jest zdolny do wykonywania lotów na średniej wysokości i utrzymania się w powietrzu przez długi czas. Jego długość wynosi 6,5 metra, a rozpiętość skrzydeł to aż 12 metrów. Może odbywać loty na wysokości do 7,6 km, nieprzerwanie przez okres do nawet 27 godz.
Masa startowa drona wynosi 700 kg. W tym 150 kilogramów to ładunek, który obejmuje głowicę obserwacyjną wyposażoną w kamerę termowizyjną lub radar typu AESA. Dodatkowo dron jest wyposażony w uzbrojenie, które jest podwieszone na czterech pylonach.
Zasięg drona od stacji kontrolnej może wynosić od 150 do 300 km, w zależności od modelu stacji, który jest używany. Co więcej, dron jest w stanie wrócić do miejsca startu i automatycznie wylądować w przypadku utraty sygnału.
Do nawigacji dron wykorzystuje komplet systemów nawigacyjnych, które są odporne na zakłócenia. W skład tego zestawu wchodzi mniej dokładna, ale odporna na zakłócenia nawigacja inercyjna oraz klasyczna nawigacja GPS.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski