Czarny dzień Rosjan. Stracili pięć cennych jednostek

Czarny dzień Rosjan. Stracili pięć cennych jednostek

Ukraińcy eliminują rosyjskie armatohaubice 2S19 "Msta-S"
Ukraińcy eliminują rosyjskie armatohaubice 2S19 "Msta-S"
Źródło zdjęć: © twitter, RALee85
Mateusz Tomczak
15.06.2023 12:29, aktualizacja: 15.06.2023 12:41

Ukraińska kontrofensywa przynosi zauważalne efekty, także w postaci dużych strat sprzętowych po stronie Rosjan. Nowe nagrania dowodzą, że w jednym z regionów najeźdźcy stracili aż pięć armatohaubic 2S19 "Msta-S". Wyjaśniamy, jak do tego doszło i przypominamy najważniejsze cechy tych jednostek.

Udokumentowane rosyjskie straty są efektem wyłącznie dwóch, ale za to bardzo skutecznych ataków ukraińskiego wojska. Przeprowadzono je na zachodzie obwodu donieckiego, kilkanaście km od głównej linii frontu. Ukraińskie rozpoznanie powietrzne natrafiło na duże zgrupowanie Rosjan korzystających z armatohaubic 2S19 "Msta-S", po czym do akcji wkroczyła artyleria.

2S19 "Msta-S" wyeliminowane przez HIMARS

Najpierw zlokalizowano dwie wrogie jednostki. Na nagraniu widać, że nie doszło tu do bezpośrednich trafień, ale odległość kilku metrów przy dużej sile wybuchów wystarczyła do neutralizacji celów. Charakterystyka eksplozji pozwala sądzić, ze Ukraińscy wykorzystali wyrzutnie HIMARS oraz pociski GMLRS.

Drugi atak został przeprowadzony na aż cztery armatohaubice 2S19 "Msta-S". Tutaj, w przypadku dwóch jednostek, Ukraińcom udało się dokonać bezpośrednich trafień, widać duże pożary amunicji rażonych celów. Prawdopodobnie również trzecia rosyjska jednostka została całkowicie zniszczona, a czwarta uszkodzona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

2S19 "Msta-S", armatohaubica kal. 152 mm

Komentatorzy twierdzą, że można mówić o dużym ciosie dla Rosjan. Wprawdzie posiadają 2S19 "Msta-S" w sporej liczbie, ale nie znaczy to, że mogą pozwolić sobie na takie straty. Do tej pory udokumentowano już wyeliminowanie tych armatohaubic, ale maksymalnie dwóch za jednym atakiem. Teraz najeźdźcy stracili aż pięć (a szóstą im uszkodzono).

2S19 "Msta-S" to następca starszego 2S5 Hiacynt, armatohaubica o masie ok. 42 t wykorzystująca kal. 152 mm. Strzelając z niej Rosjanie mogą razić cele na dystansie do 24 - 29 km (w zależności od rodzaju pocisku), przy szybkostrzelności ok. 6-8 strzałów na minutę (w najnowszych wersjach do 10 strzałów na minutę). Poza haubicą 2S19 "Msta-S" posiada karabin maszynowy 12,7 mm.

To sprzęt mobilny, osadzony na gąsienicowej trakcji, która nawiązuje do tej znanej z czołgów T-80. Rosjanie zastosowali tu jednocześnie silnik o mocy prawie 800 KM, który pozwala osiągać prędkość do 60 km/h. Zasięg 2S19 "Msta-S" szacuje się na ok. 500 km.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie