Chiny chcą zniszczyć asteroidę. Stanowi zagrożenie dla Ziemi

Chiny chcą zniszczyć asteroidę. Stanowi zagrożenie dla Ziemi

Asteroida Bennu
Asteroida Bennu
Źródło zdjęć: © Wikipedia
08.07.2021 07:45

Chiny dostrzegają zagrożenie, które stanowi dla nas kosmos. Dosłownie. Z tego względu chcą zniszczyć nadlatującą asteroidę, wystrzeliwując w jej kierunku 23 rakiety. Ich zdaniem istnieją przesłanki, by traktować ją jako zagrożenie dla naszej planety.

Chiny zamierzają zniszczyć lecącą w stronę Ziemi asteroidę. Według Narodowego Centrum Nauk Kosmicznych konieczne będzie wystrzelenie 23 rakiet, które pozwolą rozbić obiekt na drobne odłamki.

W celu zniszczenia asteroidy Bennu, Chińczycy chcą skorzystać z rakiet Long March 5. Obiekt ma zbliżyć się do Ziemi na odległość 7,5 miliona kilometrów w ciągu najbliższych 150 lat. Jest to odległość, która może wzbudzać niepokój. Dla porównania - Księżyc oddalony jest od Ziemi o 384 tysiące kilometrów, a Mars, w zależności od pory roku o 55 do 401 milionów kilometrów. To pozwala zobrazować skalę zagrożenia.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że uczeni obliczyli prawdopodobieństwo kolizji Ziemi z Bennu na 1 do 2700. Nie wydaje się to wartością dużą, ale chyba nie warto ryzykować. Poza tym przeprowadzenie działań takiego kalibru mogłoby być dla ludzkości doskonałą okazją do przetestowania technologii, która w przyszłości może okazać się jeszcze przydatna.

USA ma inny plan

Stany Zjednoczone także przyglądają się sytuacji związanej z Bennu. NASA zaproponowała zniszczenie obiektu w ramach projektu HAMMER, który zakłada umieszczenie na nim 400 ton ładunków wybuchowych. W porównaniu do propozycji Chińczyków, jego realizacja jest jednak bardziej czasochłonna, a przy tym droższa. Rozwiązanie Amerykanów mogłoby być gotowe za 25 lat, podczas gdy Chińczycy potrzebują zaledwie dekady.

Proponowano także wykorzystanie broni jądrowej w celu zniszczenia Bennu. To z kolei niesie za sobą ryzyko, że odłamki, na które rozpadnie się asteroida, będą zbyt małe i pod taką postacią trafią na Ziemię, tworząc zagrożenie dla ludzi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)