BÓBR-3. Polacy stworzyli pływający pojazd opancerzony
Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady testowali w OC Biała Góra prototyp opancerzonego pojazdu BÓBR-3. To polska konstrukcja o właściwościach amfibijnych opracowana przez AMZ Kutno.
BÓBR-3 to pojazd LOTR (Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznania), który ma zastąpić wojskowe samochody BRDM-2. Waży od 12 do 14 ton, a jego silnik ma moc 330 koni mechanicznych. Pojazd jest realizowany w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z 2013 roku. BÓBR-3 ma być pozyskany przez Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu Kleszcz.
Pojazd LOTR jest polską konstrukcją. Korpus został od początku zaprojektowany i skonstruowany w firmie AMZ Kutno z wykorzystaniem komponentów uzgodnionych z zespołem nadzorującym, które weszły w skład pojazdu. (…)Ponadto pojazd ma właściwości amfibijne (sprawdzano je na Odrze – red.) (…). Badania są prowadzone przy pełnym DMC (dopuszczalna masa całkowita) pojazdu określonych w wymaganiach. Warto podkreślić, iż prędkości pływania oraz parametry manewrowości zostały osiągnięte – powiedział Dominik Dębiński, kierownik projektu LOTR w AMZ Kutno, w rozmowie z ppor. Anną Dominiak.
Nasza propozycja pojazdu Bóbr 3
Dodał, że obecnie trwają badania kwalifikacyjne, które zostały zrealizowane w ok. 80 procentach. Docelowo okres testowania sprzętu ma zakończyć się pod koniec tego roku. Zamknięcie projektu jest natomiast planowane na połowę 2022 r. Dopiero wówczas rozpocznie się cały proces związany z ewentualnym przygotowaniem i uzgadnianiem umowy oraz zakresu dostaw seryjnych – podkreślił Dębiński.
Zwrócił przy tym uwagę, że "na lądzie prędkość maksymalna, pokonywanie wzniesień, mobilność, a także inne przeszkody terenowe w postaci rowu, muru" zyskały pozytywną ocenę Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej.
Podwozie BOBRA-3 ma blisko 7 m długości, 2,5 m szerokości i 2,4 m wysokości. Posiada sześciocylindrowy silnik Diesla o pojemności 7,2 l. Ma automatyczną skrzynię biegów i napęd na wszystkie koła. Pomieści jednocześnie pięciu żołnierzy. Obecnie są sprawdzane systemy specjalistyczne pojazdu takie jak zdalnie sterowany moduł uzbrojenia oraz system masztowy.