Brytyjskie czołgi nie dały rady. Ukraińcy wykorzystali polskie maszyny

Czołgi PT-91 Twardy, zdjęcie ilustracyjne
Czołgi PT-91 Twardy, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © 16. DZ, Wojsko Polskie
Mateusz Tomczak

08.05.2024 20:37, aktual.: 09.05.2024 08:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiło nagranie pokazujące polskie czołgi PT-91 Twardy, wykorzystywane przez ukraińskich żołnierzy. Maszyny, których możliwości przypominamy, radzą sobie w bardzo trudnych warunkach, z jakimi mają problemy m.in. nowsze i uznawane za dużo lepsze brytyjskie pojazdy.

W marcu pojawił się raport, z którego wynikało, że brytyjskie czołgi Challenger 2 mają problemy z poruszaniem się w trudnym terenie, a błoto jest dla nich przeszkodą niemal nie do pokonania. - Największym problemem Challengera 2 w Ukrainie jest grzęźnięcie w błocie - komentowali brytyjscy dziennikarze po rozmowach z ukraińskimi żołnierzami.

Czołgi PT-91 Twardy w Ukrainie

Do podobnych sytuacji nie dochodzi podczas używania czołgów PT-91 Twardy, które Ukraińcy otrzymali z Polski. Na nowym nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych można zobaczyć te maszyny poruszające się gdzieś w okolicach głównej linii frontu. Chociaż trasa przejazdu nie przypomina drogi, a raczej rzekę błota, polskie czołgi pokonują ją bez trudu.

PT-91 Twardy to czołg opracowany w latach 90. XX wieku. Nie powstał jako zupełnie nowa konstrukcja, ale jako modernizacja rosyjskiego T-72. Łącznie wyprodukowano niespełna 300 sztuk, które trafiły do wyłącznie trzech państw. Przez lata jedynymi użytkownikami PT-91 Twardy były Polska oraz Malezja, z czasem dołączyła do nich Ukraina, która otrzymała kilkadziesiąt PT-91 Twardy w ramach wsparcia z naszego kraju.

Znaczenie w pokonywaniu trudnego terenu może mieć m.in. masa pojazdu. W przypadku PT-91 Twardy wynosi niespełna 46 t, podczas gdy Challenger 2 (produkowany od 1993 r.) waży ponad 60 t. Brytyjski czołg ma jednak zauważalnie mocniejszy silnik (1200 KM vs 850 KM w PT-91 Twardy), co powinno działać na jego korzyść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie czołgi cenione przez Ukraińców

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza sytuacja pokazująca, że czołgi PT-91 Twardy okazały się znacznym wzmocnieniem ukraińskiej armii. Już wcześniej pojawiały się nagrania prezentujące pracę tych maszyn na froncie, a także licznie opinie żołnierzy oraz ekspertów.

Chwalona jest m.in. dobra wytrzymałość, która jest pokłosiem zastosowania pancerza reaktywnego ERAWA składającego się z kostek zawierających płytki stalowe i sprasowane warstwy ładunku wybuchowego. Dobre opinie zbiera również system kierowania ogniem DRAWA. Te dwa elementy, które są jednymi z najważniejszych różnic względem rosyjskiego T-72. Główne uzbrojenie PT-91 Twardy stanowi armata kal. 125 mm. Poza nią załoga może korzystać z karabinów maszynowych kal. 7,62 mm oraz kal. 12,7 mm.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także