Problemy Ukraińców. Brytyjski czołg tonie w błocie

Problemy Ukraińców. Brytyjski czołg tonie w błocie

Challenger 2 w Ukrainie
Challenger 2 w Ukrainie
Źródło zdjęć: © X, @TheDeadDistrict
Norbert Garbarek
12.03.2024 14:49, aktualizacja: 12.03.2024 15:07

Brytyjskie czołgi Challenger 2 borykają się w Ukrainie z dużym problemem – podaje portal Bulgarian Military, powołując się na reportaż The Sun. Chwalone przez armię obrońców maszyny mają często zakopywać się w trudnym terenie – błoto jest dla nich trudną do pokonania przeszkodą.

"Największym problemem Challengera 2 w Ukrainie jest ugrzęźnięcie w błocie" – czytamy. Brytyjski reporter zwraca uwagę, że na ogół chwalone przez obrońców maszyny nie radzą sobie w wyjątkowo trudnym terenie w Ukrainie. Miękka i głęboka gleba, według relacji, stanowi przeszkodę w trwającym konflikcie.

Na opublikowanym w mediach nagraniu widać, jak brytyjski czołg dosłownie topi się w głębokiej kałuży. Poziom wody zaczyna się podnosić, niebezpiecznie zbliżając się do górnej części podwozia czołgu. Dla załogi wyciągnięcie maszyny z takiej sytuacji "może stać się ogromnym wyzwaniem".

Bulgarian Military wyjaśnia, że "pochłanianie" brytyjskich czołgów przez ukraińskie ziemie to efekt dużej zawartości próchnicy w glebie, która sięga aż 15 proc. Powoduje to, że wystawiona na działanie opadów ziemia może pomieścić dużą ilość wody, na skutek czego teren zamienia się obszar, który unieruchamia czołgi, a te w dalszej kolejności "zatapiają się" w nim. Nie pomagają nawet szerokie gąsienice, które zaprojektowano z myślą o pokonywaniu m.in. piaszczystych terenów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Challengery 2 w Ukrainie

Przypomnijmy, że wspomniane brytyjskie czołgi były w ostatnim czasie komentowane przez dowódcę ukraińskiej brygady desantowo-szturmowej. Wojskowy mówił, że to "czołg jedyny w swoim rodzaju". Ponadto podkreślał "bardzo dużą wygodę w użyciu, doskonałą optykę, stabilizację, wygodne sterowanie i wysoki stopień ochrony załogi". Nie były to zresztą pierwsze pozytywne opinie na temat brytyjskiego czołgu, którymi podzielili się Ukraińcy.

Challenger 2 dysponuje wielowarstwowym pancerzem Chobham/Dorchester, którego skuteczność zweryfikowały działania podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Dodatkowo brytyjska maszyna ma na wyposażeniu system NBC (ochrony jądrowej, biologicznej i chemicznej) – przypominał dziennikarz Wirtualnej Polski Mateusz Tomczak.

W kontekście uzbrojenia Challengera 2, na uwagę zasługuje armata L30A1 kal. 120 mm, która w porównaniu do gładkolufowych luf wykorzystywanych przez państwa NATO, jest gwintowana. Oprócz tego do atakowania słabo opancerzonych celów i piechoty zastosowano dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm.

Konstrukcja z Wielkiej Brytanii waży ponad 60 t – to przede wszystkim zasługa rozbudowanego opancerzenia czołgu. Challenger 2 mierzy ponad 11,5 m długości, a za jego napęd odpowiada jednostka napędowa o mocy 1200 KM, która rozpędza wóz do prędkości ok. 55 km/h. Słabszy w porównaniu z innymi zachodnimi czołgami silnik sprawia, że Challenger 2 jest nieco mniej zwrotny i generalnie wolniejszy od konkurencji. Ukraińcy podkreślają jednak, że czołg rekompensuje te wady innymi atutami.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie