Bezmózgi Blob poleci w kosmos. Tam będzie jadł, spał i… myślał

Śluzowiec znany jako Blob zostanie wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie naukowcy będą karmić go owsem i badać wpływ mikrograwitacji na możliwości organizmów jednokomórkowych.

Zamknięte pudełko zawierające Bloba i jego pokarm.
Zamknięte pudełko zawierające Bloba i jego pokarm.
Źródło zdjęć: © NASA
Konrad Siwik

05.08.2021 10:35

Blob jest również znany jako Physarum polycephalum. Żółta pleśń stała się niezwykle interesująca dla naukowców badających jej poznanie pod kątem myślenia, podejmowania decyzji, uczenia się, a nawet poruszania po labiryncie, mimo że nie posiada mózgu. Stwierdzono nawet, że potrafi przystosować się i przekazywać wiedzę innym śluzowcom.

Blob zostanie wystrzelony 10 sierpnia podczas 16. komercyjnej misji zaopatrzeniowej Northrop Grummana, wraz z kilkoma innymi eksperymentami naukowymi, które również odbędą się na pokładzie ISS. Doświadczenie z żółtym śluzem jest badaniem edukacyjnym prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań Kosmicznych we współpracy z Francuskim Centrum Badań Naukowych i Europejską Agencją Kosmiczną.

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet będzie miał za zadanie obudzić Bloba kilkoma kroplami wody, gdy ten znajdzie się już na ISS. Celem eksperymentu jest zaobserwowanie, jak mikrograwitacja wpływa na zachowanie Bloba wobec jego pożywienia, którym jest owies, i otoczenia.

Uczniowie w wieku 10-18 lat z 5 tysięcy szkół, korzystając z filmów automatycznie nagrywanych na pokładzie ISS, będą porównywać wyniki badań próbek pobranych na Ziemi z tymi, które znajdują się na stacji kosmicznej.

Według dr Audrey Dussutour, specjalistki od śluzowców i dyrektorki badań we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, wzrost i zachowanie Bloba będą obserwowane przez siedem dni, po których przejdzie on w stan uśpienia i pozostanie na pokładzie ISS.

Oprócz zbadania, co dzieje się z dziwacznie inteligentną bezmózgą plamą w kosmosie, celem eksperymentu jest promowanie nauk ścisłych wśród studentów oraz pokazanie, jak naukowcy prowadzą badania w kosmosie.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)