Naukowcy uważają, że ziemskie bakterie mogą być w kontakcie z obcymi
Ich zdaniem nasze wysiłki w poszukiwaniu pozaziemskich form życia i inteligencji były po prostu źle skierowane.
25.07.2021 16:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mimo wielu lat starań, programy najpierw CETI, a potem SETI, czyli kontaktu i poszukiwania (to kolejność historyczna) obcych, inteligentnych form życia nie przyniosły żadnego skutku. Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego i Uniwersytetu Buckingham wysunęli teorię, według której wynika to z faktu, że poszukujemy niewłaściwych form obcej inteligencji. Ich zdaniem, dominującą formą życia we wszechświecie są bakterie. Jednak jeszcze bardziej szokująca jest kolejna teza artykułu. Otóż zdaniem zespołu doktora Predraga Slijepcevica, nasze, ziemskie bakterie mogą już być w kontakcie z obcymi!
Fundamentem teorii Slijepcevica i jest fakt, że bakterie nie tylko są dominującą pod względem masy czy liczby osobników formą życia na Ziemi, ale też tworzą coś w rodzaju zbiorowej inteligencji, zdolnej do przetwarzania informacji, podejmowania decyzji, a także zmieniania otoczenia.
Zdaniem naukowców jest to możliwe na drodze wymiany informacji chemicznych w formie DNA oraz szybkiej ewolucji, czyniącej z bakteriosfery ziemskiej rodzaj superorganizmu. Jest on w stanie regulować przepływ pierwiastków organicznych na skalę planetarną, sterując obiegiem węgla, azotu czy siarki. Bakterie są też wreszcie zdecydowanie lepiej przystosowane do podróży kosmicznych, niż ludzie. Są w stanie przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej nawet przez kilka lat, albo przez dziesiątki lub setki lat pozostawać w anabiozie.
Jak dowodzi Slijepcevic, bakterie są w stanie przesyłać sygnały informujące o tym, że na Ziemi istnieje życie - robią to przez modyfikację atmosfery planety, zostawiając niepowtarzalny ślad procesów biologicznych, a także potrafią odbierać bodźce z zewnątrz. Ostatnim krokiem potrzebnym do faktycznej komunikacji jest wymiana informacji. Zdaniem naukowców odbywa się to w typowym stylu bakterii, czyli przez przesyłanie chemicznych kodów DNA.
Oznacza to, że komunikacja z innymi światami odbywać się ma poprzez fizyczną podróż bakterii - ziemskich, na inne planety i innoplanetarnych na Ziemię - z wykorzystaniem odłamków skał wyrzucanych w przestrzeń przez uderzenia meteorytów. Co ciekawe, jako jeden ze sposobów, na jakie bakterie będą mogły wymieniać informacje z innymi światami Slijepcevic wymienia podróżujących w kosmosie ludzi.