Azab T150 i T200. Turcja pracuje nad dronami "kamikadze"
23.03.2023 13:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najsławniejszym tureckim dronem jest Bayraktar TB2, ale to zaledwie jeden z wielu gotowych lub opracowywanych dronów. Teraz wygląda, że Turcy rozwijają własną amunicję krążącą w postaci dronów Azab. Oto co o nich wiemy.
Jak podaje portal Defense Express turecka firma Robit Technology opracowała amunicję krążącą nazywaną też dronami "kamikadze" Azab w dwóch wariantach T150 i T200. Drony mają już za sobą testy w locie, a teraz w najbliższych miesiącach będą przeprowadzane najważniejsze w przypadku tego typu dronów testy uderzeniowe.
Te miałyby się zakończyć do września br. i firma wskazuje, że jest zdolna do rozpoczęcia masowej produkcji dronów tuż po ich zakończeniu. Turecka firma chwali się także 90 proc. oparciem budowy na krajowych komponentach, co jak pokazała wojna w Ukrainie jest niezwykle ważne. Dotychczasowy dostawca z różnych względów może bowiem zaprzestać dostaw komponentów lub ograniczać dostawy producentowi kompletnego systemu uzbrojenia do konkretnych państw.
Dobrym przykładem będzie tutaj polityka Szwajcarii, a przykładem uzależnionego od innych państw przemysłu obronnego, który upada jest Rosja. Ta produkuje teraz zubożone wersje sprzętu lub odświeża już zabytki z lat 40 - 50. XX wieku.
Tureckie drony Azab T150 i T200 od Robit Technology
Azab T150 i T200 - dwa modele do różnych zastosowań
Konstrukcyjnie obydwa drony wykonane z kompozytów opierają się o skrzydło typu delta podobnie jak w irańskich dronach Shahed-131/136 oraz co widać na powyższym nagraniu, wymagają do startu rozkładanej katapulty.
Azab T150 to mniejszy dron o przeznaczeniu taktycznym charakteryzujący się masą 7 kg i rozpiętością skrzydeł wynoszącą 1,5 m oferujący przy tym przenoszenie 3 kg ładunku. Jest nim najpewniej głowica odłamkowo-burząca lub kumulacyjna nieznanego typu, ale jak pokazują przypadki z użycia w Ukrainie rosyjskich dronów Lancet-3 lepiej, aby ta była konstrukcją tandemową. Zasięg jest nieznany, ale najpewniej będzie to kilkadziesiąt km.
Z kolei większy Azab T200 to już konstrukcja o masie startowej 50 kg, z czego 15 kg przypada na głowicę bojową, a rozpiętość skrzydeł wynosi 2 m. Maksymalny pułap ma wynosić 3 km, a zasięg większego wariantu ma wynosić 500 km, z czego bezpośrednia transmisja obrazu do stacji kontrolnej jest możliwa z 150 km. Większy model jest też zasilany benzynowym silnikiem spalinowym o mocy 18 KM zdolnym rozpędzić tego drona do 270 km/h.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski