Amazonia. Prawie 4000 nowych pożarów na obszarze Brazylii w ciągu 48 godzin

Amazonia. Prawie 4000 nowych pożarów na obszarze Brazylii w ciągu 48 godzin
Źródło zdjęć: © WP.PL

04.09.2019 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pożary w Amazonii trwają już od niemal miesiąca i zdaje się, że nie zapowiada się na poprawę sytuacji. W ciągu ostatnich 48 godzin zaobserwowano prawie 4000 nowych ognisk.

Minął prawie miesiąc a pożary na terenie Brazylii wciąż trwają. Na początku miesiąca zaobserwowano wybuchy prawie 4000 kolejnych, mimo że rząd oficjalne zakazał celowych podpaleń.

Te liczby są poważnym ciosem dla środowiska naturalnego. Sytuacja w Brazylii przyciągnęła uwagę mediów na całym świecie. W pomoc dżungli amazońskiej włączyli się celebryci oraz państwa G7, chociaż wsparcie finansowe tych ostatnich odrzucił prezydent Brazylii.

Od początku roku na terenie Brazylii wykryto ok. 72 000 pożarów lasu. To rekordowa liczba od 2013 roku i o 83 proc. większa niż w tym samym okresie czasu w 2018 roku. Chociaż wokół lasów Amazonii krąży wiele mitów, a trwające pożary utrwalają błędne stereotypy, to nie ulega wątpliwości, że sytuacja w Brazylii będzie miała skutki na globalne ocieplenie oraz klimat.

Chociaż nie jest prawdą, jakoby z powodu pożarów w Amazonii zabrakło na Ziemi tlenu, to wciąż lasy odgrywają znaczącą rolę w spowalnianiu globalnego ocieplenia. Lasy deszczowe są największym magazynem dwutlenku węgla, który jest jednym z najlepiej znanych gazów cieplarnianych, przyczyniających się do zmian klimatycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)