Air France wznawia loty do Polski. Co na to rodacy? Nowe badanie potwierdza kryzys w branży
Air France i KLM wznawiają loty do Polski, wcześniej podobną decyzję ogłosiły Wizz Air i Ryanair. Co na to nasi rodacy? Z najnowszego badania IRBIS wynika, że 20 proc. pasażerów zrezygnuje z latania, zaś blisko połowa obawia się zarażenia koronawirusem.
Linie lotnicze Air France oraz KLM ogłosiły wznowienie rejsów z Polski. Obaj przewoźnicy wylecą z Warszawy jeszcze w tym miesiącu, ponadto francuska firma nie zrezygnowała z inauguracji lotów pomiędzy Krakowem a Paryżem, która przewidziana jest na połowę lipca bieżącego roku.
Pierwsze loty Air France z Warszawy do Paryża zostały zaplanowane na 17 czerwca. W pierwszym etapie realizowanych będzie 6 lotów tygodniowo. Liczba rejsów będzie stopniowo rosła. Również w najbliższą środę zostanie wznowione połączenie między stolicą Polski a Amsterdamem, realizowane przez linie lotnicze KLM. Holenderski przewoźnik zamierza powrócić do Krakowa już 29 czerwca, a do Gdańska - 3 lipca.
Wcześniej decyzję o wznowieniu lotów do i z Polski podjęły Ryanair i Wizz Air. Irlandzki przewoźnik oferuje rejsy na prawie 200 trasach od 1 lipca, węgierskie linie podobnie jak francuskie i holenderskie wystartują już 17 czerwca. Tego dnia polecimy m.in. z Gdańska do Paryża i Londynu czy z Warszawy do Barcelony i Brukseli.
Czy Polacy chcą latać? Nowe badanie IRBIS
Choć linie lotnicze planują zaoferować naszym rodakom jak największą ilość atrakcyjnych połączeń, to chętnych do latania z pewnością nie będzie tyle, ile przed wybuchem pandemii koronawirusa. Z najnowszego badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS wynika, że ponad połowa Polaków, którzy w ciągu ostatniego roku latali samolotem, odwołała, przełożyła lub zamierza zrezygnować z zaplanowanej wcześniej podróży.
1/5 pasażerów oświadczyła, że w najbliższej przyszłości nie zamierza podróżować samolotem, blisko połowa badanych przyznaje natomiast, że boi się latać ze względu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Z badań wynika, że wśród osób, które zadeklarowały strach przed lataniem, dominują osoby powyżej 70. roku życia (33 procent). Najmniej boją się natomiast ludzie w przedziale wiekowym 30-39 (78 procent) oraz osoby zamieszkujące miasta o populacji powyżej 250 tys. (93 procent). Zachorowania na COVID-19 podczas podróży boją się bardziej kobiety (51 procent), niż mężczyźni (35 procent).
- Polską branżę lotniczą czeka wstrząs. Nasza mobilność w najbliższych 12 miesiącach spadnie dramatycznie. Nic dziwnego, światowy kryzys gospodarczy, który nie ominie także Polski, oznaczać będzie miliony bezrobotnych, pozbawiając ludzi środków na podróżowanie. Z kolei firmy, które zdołają się utrzymać na rynku, z całą pewnością będą redukować swoje koszty, stawiając na prace zdalną i ograniczanie wyjazdów służbowych - mówi Krzysztof Wójtowicz, Prezes Portu Lotniczego Lublin, cytowany przez portal pasazer.com.