Trwa ładowanie...
d3zqose

Aleja tornad w Polsce? IMGW wskazuje województwa objęte największym ryzykiem

Czy w Polsce mamy aleję tornad? "Tak" - twierdzą eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści nie mają wątpliwości, że nasz kraj nawiedzają te ekstremalne zjawiska. Oto województwa, które są na nie najbardziej narażone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od początku XXI wieku zaobserwowano w Polsce 352 trąby powietrzne/wodne
Od początku XXI wieku zaobserwowano w Polsce 352 trąby powietrzne/wodne (IMGW)
d3zqose

W niedzielę 7 czerwca przez Kaniów w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Mieszkańcy zgłosili 23 uszkodzenia dachów, włączając w to 21 uszkodzeń na budynkach mieszkalnych i 2 na gospodarczych. Zniszczeniu uległy także mniejsze obiekty, takie jak altany. Katastrofalne skutki żywiołu zaczęły rodzić pytania o aleje tornad w Polsce. Czy jest ona możliwa?

"Tak" - brzmi odpowiedzieć Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Eksperci zwracają uwagę na to, iż podobna dyskusja toczyła się w kraju w 2007 i 2008 roku, kiedy to Polskę nawiedziła seria najsilniejszych jak dotąd trąb powietrznych. Skutki żywiołu najbardziej odczuły wtedy Opolszczyzna, Mazowsze, Śląsk, Podlasie, a także województwo łódzkie.

d3zqose

Regionem, w którym najczęściej pojawiają się trąby powietrzne jest Wybrzeże - twierdzą specjaliści z IMGW. - Mowa tu o trąbach wodnych. Zwykle występują one na przełomie lata i jesieni, kiedy morze jest jeszcze ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne. (...) Trąby wodne na ogół "potrzebują spokoju” - słabego wiatru przy ziemi i lokalnej zbieżności, dlatego najczęściej pojawiają się rano lub wieczorem. Chociaż są zjawiskiem spektakularnym, to na ogół nie stwarzają większego zagrożenia. Stąd być może tak mało o nich mówimy - czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Polska aleja tornad

Województwami, które są najbardziej narażone na ryzyko trąb powietrznych, pod kątem ich intensywności i powodowanych zniszczeń są: woj. śląskie, woj. małopolskie, woj. opolskie, woj. świętokrzyskie, woj. łódzkie i woj, mazowieckie. Zaliczamy je do kategorii F2, F3 lub nawet F4 w skali Fujity-Pearsona, którą wykorzystuje się do określania siły tornada na podstawie zniszczeń zabudowy.

d3zqose

- Trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach. Zwykle towarzyszą one gwałtownej formie burzy - czytamy na stronie IMGW.

Siła wyładowań atmosferycznych zależy od energii zawartej w powietrzu. Składa się na nią temperatura i zawartość pary wodnej. Zazwyczaj, najbardziej energetyczne masy powietrza napływają do Polski z południa. Często zdarza się, że burze powstają już nad Alpami i wędrują na północ i wschód wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu. Jedną z tego typu dróg jest Brama Morawska, czyli wąskie zapadlisko między Sudetami i Karpatami, przez które burzom łatwiej się przedostać.

- Zjawisko "polskiej alei tornad" na Śląsku jest więc następstwem zwiększającej się aktywności burzowej w regionie Bramy Morawskiej, a częstsze i silniejsze burze podnoszą ryzyko pojawiania się w tym rejonie gwałtowniejszych trąb powietrznych - wyjaśniają eksperci z IMGW.

d3zqose

Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć raporty trąb powietrznych/wodnych złożone w bazie ESWD dla okresu 01.01.2001-09.06.2020. Od początku XXI wieku na 352 zaobserwowane zjawiska, 61 miało postać trąb wodnych.

Czytaj także: Lublin. Znaleziono starożytną egipską mumię podczas remontu szkoły

d3zqose

Podziel się opinią

Share

d3zqose

d3zqose
Więcej tematów